Doba čtení:6 m, 53 s
„Green Deal má tolik proměnných a tolik vedlejších nákladů, že se ty peníze nejspíš vůbec nejde spočítat,“ říká Karel Havlíček (ANO). Zároveň si z těch peněz chce spousta subjektů urvat co nejvíc. Foto: MPO

„Když máte inkasovat miliardy, klidně dáte stovky milionů do přesvědčování lidí, že bude konec světa. Česko za 600 miliard korun získalo v OZE pouhá 2,6 procenta výroby elektřiny,“ říká ve třetí, poslední části rozhovoru bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

„Zelené závazky současné vlády jsou naprostá sebevražda,“ nebere si servítky Karel Havlíček, poslanec ANO, když hodnotí přístup současné vlády ke Green Dealu. A jak by to jeho hnutí dělalo, kdyby vyhrálo volby? My řekneme, že to dělat nebudeme. A opravdu to tak dělat nebudeme,“ slibuje bývalý a pravděpodobně i budoucí ministr, který německou Energiewende označuje za příčinu německé závislosti na plynu.

Existují někde nějaké rozumné celkové odhady, na kolik by celá zelená „perestrojka“, tedy Green Deal měla přijít? 

Jsou různé studie, také jich mám pár v šuplíku, ale jejich výsledky se dost liší. Já si ale hlavně myslím, že to nikdo nedokáže přesně říct. Protože tam je tolik proměnných a tolik vedlejších nákladů, že ty peníze nejspíš vůbec nejde spočítat. Ale zároveň za tím vším stojí snaha si co těch peněz urvat co nejvíc. Bez ohledu na to, jestli to dává smysl. Nemyslím teď u těch lidí, kteří tomu upřímně věří, ale u těch ostatních, u mocných institucí, korporací a spekulantů.

Protože takhle obrovská tranzice znamená přesuny ne miliard, ale stovek miliard euro. Dotace v tom mají hlavní roli. A ti, kteří si na zelenou tranzici vsadili, si velmi dobře hlídají, aby dotace pokračovaly. Když má někdo inkasovat miliardy euro, tak dá do marketingu, do přesvědčování lidí o tom, že je to nezbytné, úplně klidně stovky milionů euro. Za to už si koupíte politické strany, média, neziskovky a ti všichni pak vytvářejí dojem, že když se to neudělá, bude konec světa.

Já netvrdím, že se má klima podceňovat. Ale je také třeba pracovat s nějakým kritickým myšlením, pracovat se všemi argumenty, nepodléhat mediální masáži! Protože vám garantuji, že za těmi zelenými nadšenci, kterým, jak už jsem řekl, to i částečně měřím, stojí ti, kterým nejde o nějaké klima. Skvělým příkladem je toho český „solární tunel“. Ten nás přišel 600 miliard, za které jsme získali 2,6 procenta výroby elektřiny. To je pod rozlišovací schopnost! Kdyby to bylo 25 – 30 procent, tak budiž. Ale, 2,6 procenta? Vůbec nešlo o klima, šlo jen o prachy! A o ty jde pořád. Ne o klima.

Kalenda: Lidský podíl na klimatu je naprosto minimální

Vypadá to kolikrát, že jediné řešení, které by nás mohlo zachránit, je ten Green Deal zrušit, nebo od něj odstoupit. Je něco takového možné? 

Green Deal je rámec. Podstatná je ta cesta k údajně lepším zítřkům. A tu si může každý stát vybrat sám. To se podařilo prosadit Andreji Babišovi ve spolupráci s Poláky. Nebyl přitom za tím žádný odboj, ale pouze realismus. Uvědomění toho, že každý stát má jiné výchozí podmínky a jiné geografické podmínky. Původně si přitom v Bruselu mysleli, že nadiktují všem stejný postup, což je prostě mimo realitu.

Vůbec nemůžu pochopit, když je tahle možnost vyjednaná, proč nás současná vláda zavazuje k tomu, že v roce 2030 splníme podmínky, které jsou na průměru EU. To je naprostá sebevražda!

Postavit všechno na obnovitelných zdrojích zní sice krásně, ale pokud je někdo alespoň pologramotný a nechá si udělat analýzu, co by to obnášelo ve smyslu přenosové soustavy, distribuční soustavy, takzvaných stabilních a nestabilních zdrojů, tak dojde k závěru, že to u nás prakticky nejde. Že musíme mít vyváženou skladbu energetických zdrojů na bázi stabilních a méně stabilních zdrojů. To znamená, že OZE musí být vyváženy jádrem, v nějakém mezidobí uhlím a případně plynem. Tady v Česku jiná cesta není. Ale bohužel ta nekompetence současné vlády je tak obrovská, že to nevidí, že podlehli té zelené ideologii. Jenže energetika se neřídí ideologií, ale fyzikou, ekonomikou, logistikou. Jiná cesta není.

Ale neřekl jste, zda se dá od Green Dealu odstoupit, nebo zda se dá říct, že to prostě tahle dělat nebudeme. Podle průzkumů by nyní ANO s přehledem vyhrálo volby. Jak byste k tomuhle problému přistoupili?

My to tak řekneme, že to dělat nebudeme. A opravdu to tak dělat nebudeme. Jestli tady nějací progresivisté žijí v iluzích, že tady obětujeme Českou republiku, tak já rovnou říkám, že ne. Alespoň já u toho nebudu!

Já nešel do politiky kvůli ekonomickým benefitům. Přišel jsem jako – možná naivní – člověk, který chce něco měnit, který si odpracoval 30 let v byznysu, který je ekonomicky zabezpečený a já chci, aby po nás něco rozumného zůstalo. A ne, aby tady zůstala Potěmkinova vesnice, která vznikla v hlavách nějakých potrefených aktivistů a progresivistů, kteří se nezamysleli, jestli to vůbec fyzikálně lze, či nelze.

Popravdě řečeno, já tyhle pomatené lidi, jinak to nemůžu říct, typu pana Niedermayera nebo Teličky, nemůžu ani poslouchat. To jsou šílenci, prvoplánoví škůdci, kteří žijí v bruselských bublinách. Nikdy nežili v reálném světě a netuší, jak fungují základní zákonitosti. Ti pouze papouškují, co jim někde někdo nakuká. To jsou lidi, které přesně potřebují tihle lobbisté, aby za ně přesvědčovali ostatní.

Za oteplování může člověk. Ale jinak, než tvrdí EU a OSN

Ještě se zeptám na jednu věc. Připadá mi, že se stále opomíjí hledisko bezpečnosti, přímo národní bezpečnosti. Přitom nic z toho nedává z hlediska bezpečnosti vůbec žádný smysl. Ba naopak, pouze to bezpečnost oslabuje. Typickým příkladem je obrovská a stále se zvyšující závislost na Číně…

Samozřejmě, že to všechno zhoršuje bezpečnost! Pro jistotu si řekněme, co je energetická bezpečnost, co ji tvoří? Je to cena, diverzifikace zdrojů a dostatek energií.

Můžu této vládě vyčítat mnohé, ale objektivně za řadu problémů nemůže, jdou za politikou EU či některých významných států unie. Zbrklý odklon Německa od jádra, zběsilý úprk EU od uhlí, zákaz frakování, opatrný přístup k těžbě zemního plynu, ekologizace prostředí, to vše vedlo k tomu, že se země jako je Německo nakonec muselo spolehnout na import plynu a protože pro ně bylo nejjednodušší jít přes východní infrastrukturu, vytvořila se fatální závislost na ruském plynu. Chybou bylo, že se vůbec vytvořila energetická závislost. Důsledky vidíme. Nejvyšší ceny, dokonce byla i hrozba nedostatku energií a diversifikace špatně nastavená.

Plynová závislost byla chyba, protože v krizi jsme pak měli LNG ze Spojených států sedminásobně dražší, než kolik se za něj platili v Americe. To přeci není normální!

Takže pokud někdo řekne, nebudeme mít uhelné zdroje a nebudeme mít jaderné zdroje – což jsem dodneška nepochopil proč – ale budeme mít plynové, tak pak se ale nemůžeme stát závislí na jednom centrálním dodavateli. Tím spíš na dodavateli, který může být nebezpečný. Takže si sami zakazujeme být nezávislí. Tím pádem už hledáme jen odpověď na to, na kom závislí budeme. Může to být Katar… Ale bezpečné řešení to není ani náhodou.

Pro varovný příklad stačí znovu podívat do Německa na jejich Energiewende. Ještě před pár lety ti šílenci, o kterých jsem mluvil, říkali, jak je to geniální plán. Kdyby se ti, co tvrdí, že jsme se stali závislými na ruském plynu, podívali, kudy vedou trubky, tak musí vidět, že problém přišel z Německa. Oni si odstavili jádro, oni začali odstavovat uhlí a vsadili všechno na OZE, pro které mají lepší podmínky než my. A přechodnou dobu se rozhodli vyřešit plynem. Takže se stali závislými na ruském plynu, protože pro ně to v tu chvíli bylo pohodlné. A nikdo v té době neprotestoval, že si staví další plynovod z Ruska, že na něm budou závislí. Kdyby před pěti šesti lety někdo u nás přišel s tím, že nebude brát plyn z Němec, protože je ruský, tak by ho všichni sežrali. Čili my jsme závislí na dodávkách z Německa a německá závislost je přímý důsledek Energiewende.

A jestli teď někdo tvrdí, že jsme měli budovat plynovod z Polska, tak se musí podívat do minulosti, proč Poláci Storch II nechtěli udělat. Oni neměli terminály na LNG a ty neměli proto, že LNG byl v té době drahý. Takže by v tom plynovodu proudil leda zase ruský plyn…

Energetika je prostě fyzika a ekonomika. Jakmile to někdo začne překrývat politikou a ideologií, dostaneme se do začarovaného kruhu.

Dvě předchozí části rozhovoru si můžete přečíst zde a zde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa