Doba čtení:2 m, 26 s
Podle Jiřího Matouška je teď naší povinností podívat se na to, co všechno se nám v průběhu cesty ke klimatické neutralitě, nebo uhlíkové neutralitě nepovedlo, udělat revizi a začít v zásadě znovu. Ilustrační foto: pixabay.com

Evropa se ale při začlenění obnovitelných zdrojů do energetického mixu přepočítala a ve svých plánech nezohlednila proměnlivost klimatických prvků. Kdyby válka na Ukrajině vypukla o dva roky později, mohlo být daleko hůř. V rozhovoru pro Prostor X na reflex.cz to řekl odborník na energetiku ze společnosti Centropol Jiří Matoušek.

Pesimistický vývoj by podle něj měla na svědomí zvyšující se závislost na obnovitelných zdrojích energie, které mají být paradoxně řešením budoucnosti. „Třeba fakt, že někdy fouká míň, což se stalo loni, kdy produkce větrných elektráren nesplnila očekávání. Jako nestabilní se přitom v souvislosti s extrémními suchy jeví i vodní zdroje, které patří z hlediska výkonu k největším evropským alternativním zdrojům energie,“ vysvětlil Matoušek s tím, že v Evropě se bez jaderné energie neobejdeme.

Upozorňuje, že se v tuto chvíli Evropě daří energetickou krizi alespoň částečně stabilizovat, čímž se z velké části zažehnaly katastrofické dopady na firmy i jednotlivce. Byl to však jen nákup času za cenu obřích nákladů. Nyní je třeba začít řešit příčiny krize.

„Koupili jsme si čas na to, abychom se mohli nadechnout, aby se mohl nadechnout stát, aby se mohla nadechnout Evropská unie, mohla udělat revizi a přijít a národům jasně říct, jakou cestou se v delší dekádě chce vydat,“ uvedl Matoušek.

Krize mění energetiku. Uhlí zažívá renesanci

„V tuhle chvíli máme možnost a je to vlastně naší povinností podívat se na to, co všechno se nám v průběhu cesty ke klimatické neutralitě, nebo uhlíkové neutralitě nepovedlo, udělat revizi a začít v zásadě znovu,“ zdůraznil Jiří Matoušek s tím, že součástí nového začátku by mělo být „odideologizování“ energetiky, tlak na výrobní i spotřební energetickou soběstačnost jednotlivých států, nebo malých státních celků, protože jednotný evropský trh se neosvědčil, a přehodnocení energetického mixu.

„Nemůžeme vsadit na 100 %, nebo 105 % a zároveň do těch 105 % počítat optimální výkon všech obnovitelných zdrojů, protože nám to prostě nebude fungovat. Evropa má jasně pojmenovat jadernou energetiku jako chtěnou, stabilní, žádoucí a v zásadě jako základ, ke kterému budeme přidávat další,“ upozornil odborník.

Změna je podle něj nutná i v případě dosavadních klimatických cílů. „Je velmi důležité včas zatáhnout za brzdu, když se změní okolnosti. Není přece možné fungovat v nezměněných cílech, když se svět kolem nás vyvinul tak, že to taky může znamenat, že třeba 50 % domácností bude závislých na sociálních dávkách, vždyť je to přece velká ostuda, v 21. století v Evropě, která je civilizačně nejdál,“ varoval před dogmatickým lpěním na původních úmluvách Matoušek.

Na celý rozhovor s Jiřím Matouškem se můžete podívat zde: https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/116533/co-je-spatne-v-energetice-ideologie-klimaticke-cile-lipska-burza-to-vse-je-treba-zmenit-rika-matousek.html

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa