Doba čtení:1 m, 37 s
Elektrárny provozuje společnost Drax v Severním Yorkshiru a jsou to dvě z pěti elektráren, které jsou v pohotovosti na základě takzvaných zimních pohotovostních smluv. Foto: wikipedia.org Paul Glazzard

Provozovatel britské elektrické sítě, společnost National Grid, požádal dvě z tzv. pohotovostních uhelných elektráren, aby začaly vyrábět, protože mrazivé počasí vytváří tlak na britskou energetickou síť.

Společnost uvedla, že tento krok znamená, že uhelné elektrárny mohou být podle potřeby použity jako „nástroje pro dodatečné pohotovostní opatření“, aby síť mohla fungovat jako obvykle, a zdůraznila, že lidé „by měli i nadále používat energii jako obvykle“, napsal server ca.news.yahoo.com.

Pokyn pro uhelné elektrárny je první od doby, kdy byly uvedeny do pohotovostního režimu, a přichází v době, kdy rozvodná síť uvedla, že rovněž provede další test své služby flexibility poptávky – která zákazníkům platí za nižší spotřebu elektřiny v určitých hodinách.

Němci i Britové se bojí blackoutu

Velká Británie čelí zatím největší zkoušce, protože současné chladné období, kdy zemi sužují teploty pod bodem mrazu a v mnoha oblastech sněží, zvyšuje poptávku po elektřině v době, kdy jsou její dodávky omezené.

Ceny elektřiny ve Spojeném království v posledních dnech prudce vzrostly, aby „pomohly přilákat“ dovoz elektřiny prostřednictvím propojovacích vedení z Evropy, a rekordní ceny se očekávají v pondělí v době nejvyšší poptávky mezi 17. a 19. hodinou.

V pondělí budou zákazníci některých dodavatelů energie požádáni, aby snížili svou spotřebu mezi 17. a 19. hodinou večer. Síť očekává, že uhelné elektrárny budou připraveny k použití, pokud budou povolány na večer mezi 17. a 21. hodinou, kdy má poptávka vrcholit.

Elektrárny provozuje společnost Drax v Severním Yorkshiru a jsou to dvě z pěti elektráren, které jsou v pohotovosti na základě takzvaných zimních pohotovostních smluv, přičemž další provozují společnosti EDF a Uniper.

Každá z těchto dvou elektráren je údajně schopna vyrobit přibližně 570 megawattů, což v případě využití dodá do sítě více než 1,1 gigawattu.