
Delší výpadky proudu jsou sice během letošní zimy velmi nepravděpodobné, nemohou být ale zcela vyloučeny. Německý Svaz měst a obcí proto už v září vyzval, aby se na případný blackout připravili nejen lidé, ale právě i města a obce. Na možný blackout se chystají i Britové.
Více než polovina Němců, konkrétně 53%, se výpadku proudu v zimě obává, cituje web Bayerischer Rundfunk průzkum institutu pro výzkum veřejného mínění Civey. Lidé již v obavách v podstatě vykoupili záložní generátory elektřiny. Na blackout se chystají také bezpečnostní složky. Policie v Severním Porýní-Vestfálsku zakoupila více než sto satelitních telefonů a připravila vlastní čerpací stanice, které mají zůstat v provozu i v době výpadku proudu. Region chce také ještě zvýšit zásoby pohonných hmot. Podobně se vybavila také policie v Berlíně, napsal server hlidacipes.org.
Experti podle německých médií sice na jedné straně mírní paniku, zároveň ale doporučují připravit se na nejhorší. V případě nouze by provozovatelé rozvodných sítí mohli spustit takzvaný load shedding, tedy časově omezené cílené odpojování jednotlivců od sítě, které by zabránilo skutečnému rozsáhlému blackoutu. Bavorskému rozhlasu to řekl Dominik Möst, profesor energetické ekonomie na Technické univerzitě v Drážďanech.
Podle ankety magazínu veřejnoprávního rozhlasu Report Mainz z konce října má krizový plán pro případ déletrvajícího výpadku elektřiny zhruba polovina z 200 německých obcí, které na dotaz odpověděly. Firmy se na rozdíl od úřadů na blackout ve velkém nepřipravují. Podle průzkumu společnosti Ifo má pouze 29 % podniků v Německu plán pro případ, že by se musely po delší dobu obejít bez proudu.
Na krizi se připravuje i Velká Británie. Vláda připravila krizové plány pro případ výpadku elektřiny, který by mohl trvat až sedm dní, zjistil deník The Guardian. Tomu se podařilo získat dokumenty označené jako „citlivé“, které varují, že v případě nejhoršího možného scénáře by mohla být všechna odvětví včetně dopravy, zásobování potravinami a vodou, komunikací a energetiky vážně narušena až na týden. Dohoda mezi energetickým regulačním úřadem a distribuční společností National Grid stanoví, že po týdnu by mělo být obnoveno 100% poptávky po elektřině, a to i v případě nejhoršího scénáře.
BBC připravila scénáře, které by mohly být čteny ve vysílání, pokud by nedostatek energie způsobil výpadky proudu a dodávek plynu. V nejhorším případě by fungovala pouze analogová FM rádia a stanice BBC Radio 2 a 4. Na řadě venkovských návsí v Británii jsou již nyní instalovány generátory, aby mohly v případě výpadku proudu fungovat jako komunitní centra.