Doba čtení:1 m, 48 s

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) si možná připadá jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Kvůli otázce prolomení limitů povrchové těžby uhlí v severních Čechách totiž schytává kritiku z obou stran.

Nejprve si vyslechl stížnosti horníků a odborů, kteří mu vynadali za to, že nehájí jejich pracovní místa, chce na úkor českého uhlí dovážet zahraniční a zdražit teplo.

Nyní na ministra prostřednictvím dopisu občanského sdružení Habeas Corpus žaluje premiéru Sobotkovi skupinka odpůrců prolomení limitů, kterou vede starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Mládek podle nich nadržuje vlastníkům těžebních společností, zamlžuje fakta na úkor ostatních občanů ČR a nezjišťuje řádně a objektivně skutečnosti svědčící pro a proti prolomení limitů těžby. Jak nevděčná umí být role ministra.

Jaká jsou fakta? Ministerstvo zatím představilo čtyři varianty, jak by otázka prolomení limitů mohla být řešena, a nechává je podrobit veřejné diskusi. Ve hře je absolutní prolomení limitů, jejich potvrzení i různé kompromisy. Ministerstvo zároveň nechalo zpracovat nezávislou studii, která má dát odpověď na otázku, zda a na co je uhlí za limity potřeba, a co se naopak stane, pokud vládu přístup k němu nepovolí. Mládek jednal se zástupci těžařů, odbory, ale rovněž také odpůrci dalšího rozšiřování těžby. Pokud si dovolím hodnotit, tak se ministr snaží chovat objektivně.

Těžaři, kteří logicky chtějí limity posunout a dále těžit, nabízejí obyvatelům obcí, které by byly rozšířením těžby postiženy, jednání o kompenzacích a podmínkách, za jakých by bylo možné dosáhnout dohody. Jednají ve svém obchodním zájmu, ale rovněž v zájmu svých zaměstnanců, jejichž pracovní místa by byla ohrožena. Minimálně dle veřejných deklarací jsou připraveni dohodnout se na přijatelném kompromisu.

Naopak odpůrci těžby alespoň zatím jakékoli jednání odmítají. Stojí si za svým, jejich argumenty jsou neměnné, jakýkoli kompromis zřejmě nepřípustný. Mají na to samozřejmě právo a zatím, jak se zdá, i poměrně silnou politickou podporu. Již relativně brzy se ukáže, zda byla taktika neústupnosti správná. A to jak z pohledu lokálních odpůrců, tak politiků potažmo celé České republiky. Určitým varováním by mohly být výsledky průzkumu veřejného mínění, které provedla společnost Phoenix Research. Podle něj by totiž celých 77 procent Čechů podpořilo prolomení těžebních limitů, pokud by to vedlo ke zlevnění tuzemské elektřiny a snížení cen tepla.

Jaroslav Průcha

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa