Doba čtení:2 m, 8 s
Lom ČSA. Foto: Oldřich Hájek

Do již tak vyhrocené debaty o využití hnědého uhlí firmy Severní energetická v lomu ČSA, jež leží za takzvanými limity těžby, přilil oleje další silný hráč. Podle miliardáře Petra Pauknera, který je největším obchodníkem s uhlím v Česku, jsou dodávky uhlí z lomu ČSA z pohledu českého teplárenství malé a rozhodně zastavení těžby neohrozí jeho budoucnost. Tato slova však Luboš Pavlas ze Severní energetické jednoznačně odmítl a označil za nepravdivá.

Podle Pauknera vyřeší případný budoucí nedostatek uhlí dodávky z Bíliny, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Podíl uhlí z lomu ČSA na spotřebě teplárenství je podle jeho propočtů jen okolo 5,5 procenta a zahrnuje prakticky jen teplárny ve Strakonicích a Otrokovicích.

To se ale pochopitelně nelíbí Luboši Pavlasovi ze Severní energetické. „To není pravda, teplárenství dodáváme víc a to číslo můžu rozporovat. Musíte sem započíst také průmyslové teplárny, které vytápí i okolní domácnosti. Například energetiku Třinec nebo Mondi Štětí. Máme rovněž více kontraktů s různými obchodníky, kteří uhlí přeprodávají třetím stranám,“ upozornil Pavlas.

Zástupci vedení Severní energetické zároveň již několik měsíců jednají s teplárenskými firmami i obcemi, kterým zdroje patří, a nabízí jim dlouhodobé kontrakty. Podle Pavlase jde o určitý průzkum trhu. „V Česku neexistují komplexní analýzy. A naše úvaha tak vycházela z toho, že ten, kdo může říct, jestli je, nebo není uhlí potřeba, je potenciální zákazník,“ tvrdí s tím, že firmám a obcím nabízí především smlouvy o smlouvách budoucích. Ty obsahují i klauzuli, že pokud nebude o prolomení limitů rozhodnuto v určité době, smlouvy se ruší. „Jednáme se všemi, u nichž víme, že jim mohou v blízké budoucnosti chybět dlouhodobé kontrakty na hnědé uhlí. Jde o naše zákazníky i zákazníky Severočeských dolů či Sokolovské uhelné,“ dodal Pavlas.

Argument, že těžební firma má na uhlí za limity zákazníky i po roce 2020 či 2025, by tak mohl v debatě hrát důležitou roli. Někteří významní odběratelé přitom signalizují, že zájem o další dodávky uhlí mají. „Už nás oslovili, myslím, že to bylo někdy v únoru, a ta možnost dalších dodávek nás zaujala,“ potvrdil Hospodářským novinám Zdeněk Duba, šéf firmy Veolia Energie ČR (dříve Dalkia). Podobně se vyjádřili například zástupci Plzeňské teplárenské.

Jako zatím nejpravděpodobnější varianta řešení se dle vyjádření politiků jeví prolomení limitů jen v Dole Bílina, který patří společnosti ČEZ. Debata však evidentně ještě zdaleka není u konce a padají další argumenty. Mnohé může napovědět studie potřebnosti uhlí, které leží za momentálně platnými limity. Tu si nechalo zpracovat Ministerstvo o průmyslu a obchodu a na její výsledky se čeká.