Havajské ostrovy minulý týden uzavřely svou poslední uhelnou elektrárnu a rozloučily se tak se zdrojem energie, na který se ostrovní řetězec spoléhal více než 150 let.
Elektrárna, která je nyní v důchodu a kterou vlastní energetická společnost AES, byla v provozu od roku 1992 na ostrově Oahu, kde se nachází hlavní město státu Honolulu. Dodávala až 20 % elektřiny na ostrově Oahu, napsal server msn.com.
„Dnešní den představuje významný milník v přechodu na čistou energii na Havaji,” uvedl v prohlášení Scott Glenn, hlavní havajský energetický úředník.
Havajští politici schválili v roce 2020 legislativu, podle níž se má výroba elektřiny z uhlí postupně ukončit do konce roku 2022, což se shoduje s koncem 30leté smlouvy pro havajskou uhelnou elektrárnu AES na ostrově Oahu. Tato legislativa navázala na předchozí klimatické závazky, včetně prvního státního zákona v zemi – přijatého v roce 2015 – který nařizuje do roku 2045 vyrábět 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Od té doby následovalo více než 20 dalších států a District of Columbia s podobnými závazky v oblasti čisté energie.
Nyní je výzvou zajistit, aby Havajské ostrovy měly dostatek obnovitelných kapacit, které by pokryly jejich energetické potřeby. Společnost AES, která podporuje přechod od uhlí a dokonce pomohla svým bývalým zaměstnancům uhelných elektráren najít novou práci v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uvádí, že pracuje na šesti projektech obnovitelných zdrojů energie na havajských ostrovech. V celém státě regulační orgány schválily nejméně devět dalších solárních, bateriových nebo geotermálních projektů, které by měly začít fungovat do roku 2024.
Jeden solární a bateriový projekt na ostrově Oahu, nazvaný Mililani I Solar, byl dokončen na konci července a ve špičce dodává až 39 megawattů čisté energie – tedy asi pětinu výkonu nyní odstavené uhelné elektrárny. Součástí Mililani I je také 156 megawatthodin bateriové kapacity, která umožňuje skladovat energii a využívat ji v noci, kdy nesvítí slunce.
Uhlí musí nahradit ropa
Přestože jsou havajské obnovitelné zdroje na vzestupu, státní úředníci tvrdí, že stále nemohou poskytnout dostatek elektřiny, aby plně nahradily fosilní paliva. Havaj je státem USA nejvíce závislým na ropě a společnost Hawaiian Electric, největší dodavatel elektřiny ve státě, předpokládá, že část výroby elektřiny z uhlí bude muset být nahrazena ropou – přinejmenším v nejbližší době. Očekává se, že tato náhrada způsobí 7procentní nárůst účtů Havajanů za elektřinu, které jsou již nyní jedny z nejvyšších v zemi.
V rozhovoru pro Guardian Glenn označil přetrvávající závislost státu na ropě za “opravdu nešťastnou”, ale zdůraznil, že bude pouze dočasná a že odklon od uhlí se vyplatí v dlouhodobějším horizontu.