Doba čtení:1 m, 30 s
Moratorium na pronájem uhlí na federálních pozemcích zavedla administrativa prezidenta Baracka Obamy v roce 2016. Foto: wikipedia.org

Federální soud v USA obnovil moratorium na pronájem uhlí na federálních pozemcích z roku 2016, které zrušila Trumpova administrativa. Soudce Brian Morris z okresu Montana, jmenovaný Obamou, v rozhodnutí nařídil Úřadu pro správu půdy (BLM), aby moratorium obnovil, dokud neprovede důkladnější analýzu životního prostředí.

Bývalý, Trumpem jmenovaný, ministr vnitra Ryan Zinke v roce 2017 zrušil Obamovo pozastavení. V lednu Bidenova administrativa Zinkeho konkrétní příkaz zrušila, ale moratorium plně neobnovila, napsal server msn.com.

Pronájem federálních pozemků pro těžbu uhlí představoval v roce 2015 přibližně 40 % produkce uhlí v USA. Soudce Morris se již dříve v roce 2019 postavil na stranu koalice kmenových a environmentálních skupin a nařídil novou environmentální analýzu podle Národního zákona o environmentální politice (NEPA). Skupiny označily novou analýzu za nedostatečnou a v roce 2020 ji znovu zažalovaly.

Francie vrátí do provozu uhelnou elektrárnu v Saint-Avold

Analýza NEPA provedená BLM měla zvážit dopad obnovení pronájmu uhlí z perspektivy budoucnosti, včetně souvisejících opatření,“ napsal Morris. „Status quo“, který existoval před Zinkeho nařízením, bylo moratorium na pronájem uhlí. Vzhledem k tomu, že základní alternativa musí zohledňovat status quo, měl BLM začít svou analýzu od tohoto bodu.“

Kmen po generace bojoval a obětoval se za ochranu naší domoviny a naše půda a vody pro nás znamenají všechno. Jsme nadšeni, že soud požaduje to, o co jsme vždy žádali: seriózní zvážení dopadů federálního programu pronájmu uhlí na kmen a náš způsob života,“ řekla Serena Wethereltová, prezidentka kmene Severních Šajenů, který byl v tomto případu žalobcem.

Po dvou letech poklesu přitom spotřeba uhlí v roce 2021 prudce vzrostla a podle Mezinárodní energetické agentury by poptávka mohla letos potenciálně dosáhnout rekordní úrovně.