Doba čtení:2 m, 13 s
Podle německé nezávislé poradenské společnosti co2online budou letošní průměrné náklady na dálkové teplo u německých domácností 910 euro (23 387 korun). Foto: pixabay.com

Náklady na dálkové teplo jsou v Německu zhruba dvakrát vyšší než v Česku. Zatímco v Německu vycházejí v přepočtu na 23 387 korun ročně na domácnost, v Česku je to asi 12 500 korun. V reakci na studii Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ) o tom informovalo Teplárenské sdružení ČR.

Podle studie SVJ, kterou zveřejnilo ve středu, utratí Češi připojení za centrální zásobování teplem v průměru 12 500 korun ročně. Při průměrném hrubém měsíčním příjmu 34 105 korun vynaloží na náklady spojené s vytápěním tři procenta z hrubé roční mzdy (409 260 korun). Průměrná spotřeba je asi 20 gigajoulů a roční průměr vychází na 607 korun za gigajoule. V Německu cena za gigajoule podle studie SVJ vychází na 455 korun ročně a při zhruba stejné spotřebě vydají Němci za zásobování teplem v přepočtu 9400 korun ročně.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

„Hrubý měsíční příjem na hlavu činí v Německu v přepočtu kolem 123 000 korun, tedy 1,48 milionu korun ročně. Němci tak na centrální zásobování teplem vynaloží přibližně 0,6 procenta z hrubé roční mzdy. Pro Němce je tak teplo v přepočtu k průměrné roční mzdě pětkrát levnější než pro Čecha,“ uvedl Jan Eisenreich ze sdružení SVJ.

S tím však Teplárenské sdružení nesouhlasí a podle něho jsou náklady v Německu ve skutečnosti téměř dvakrát vyšší než v Česku. „Podle německé nezávislé poradenské společnosti co2online budou letošní průměrné náklady na dálkové teplo u německých domácností 910 euro (23 387 korun). V přepočtu k průměrné roční mzdě je to tedy 1,5 procenta, tedy o polovinu méně než v Česku,“ dodal tiskový mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Naše studie vychází z veřejně dostupných dat statistického úřadu, zároveň z dat Federace německého teplárenství AGFW a údajů z výročních zpráv německých teplárenských společností. Striktně trváme na tom, že výsledky této studie jsou správné,“ reagoval autor studie pro sdružení vlastníků jednotek (SVJ) Jan Ondřich.

Teplárenské sdružení ČR dále uvedlo, že podle mezinárodní ročenky evropského sdružení Euroheat&Power byla v roce 2017 v Německu průměrná cena dálkového tepla v přepočtu 627 korun za gigajoule. Průměrná cena tepla pro konečné spotřebitele v Česku byla podle této ročenky 561 korun za gigajoule, tedy zhruba o desetinu nižší. Novější komplexní statistika o průměrných cenách tepla není k dispozici, dodal mluvčí Kaufmann.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa