
Každý nový topný systém montovaný od roku 2024 by měl být v Německu provozován přinejmenším z 65 procent z obnovitelných energií. Rozhodla o tom vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, která kontroverzní návrh zákona přijala i přes výhrady koaličních liberálních svobodných demokratů (FDP).
Scholz schválený návrh označil jako začátek budoucnosti vytápění. Tu Německo vidí především v tepelných čerpadlech. „Vstup do budoucnosti vytápění se podařil,“ uvedl kancléř. Doplnil, že přeměna topných systému bude sociálně únosná a že díky dotacím a velkorysým lhůtám se topení obnovitelnou energií dlouhodobě vyplatí.
Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck uvedl, že změna zákona přispěje k modernizaci topení, ve které Německo zaostává. Poznamenal, že oblast vytápění představuje v Německu 30 procent spotřeby energie, přičemž 80 procent energie pro teplo pochází z fosilních energetických zdrojů.
Na odklon od fosilních paliv na tiskové konferenci poukázala i ministryně výstavby a bydlení Klara Geywitzová. Návrh vládou přijatého zákona označila za počátek postupného konce vytápění plynem a topným olejem.
Každé nově instalované topení by od roku 2024 mělo využívat z 65 procent energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární či větrná energie. Výjimku budou mít senioři nad 80 let, pokud v dané nemovitosti žijí. Možné bude nadále kupovat plynové kotle, pokud budou v budoucnu schopné spalovat i vodík.
Stávající topné systémy na fosilní paliva bude možné nadále provozovat a také opravovat, když se porouchají. Na provoz takovýchto zdrojů tepla nicméně bude platit omezení do konce roku 2044. O rok později chce být Německo klimaticky neutrální zemí.
Německá vláda slibuje, že transformace topných systémů bude díky dotacím sociálně únosná. V budoucnu se počítá se základní podporou na výměnu fosilního zdroje vytápění za klimaticky příznivé ve výši 30 procent nákladů. Vzniknout mají ještě příplatky v podobě bonusů pro příjemce sociálních dávek.