Doba čtení:1 m, 18 s
Naleziště Sakarya se nachází v hloubce 4775 metrů pod hladinou Černého moře. Foto: pixabay com

Turecko zahájilo dodávky zemního plynu z rozsáhlého ložiska v Černém moři. Pole Sakarya, které Ankara objevila před zhruba třemi lety, je podle odhadovaných rezerv největším nalezištěm zemního plynu v zemi. Provoz několik týdnů před prezidentskými volbami spustila nynější hlava státu Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentura AFP.

Je to historický krok k energetické nezávislosti Turecka,“ řekl Erdogan na slavnostním ceremoniálu v provincii Zonguldak, který v přímém přenosu vysílala turecká televize. Právě u pobřeží této provincie, zhruba 400 kilometrů východně od Instanbulu, se ložisko nachází. V roce 2020, kdy byly zásoby nalezeny, je Erdogan vyčíslil na 320 miliard metrů krychlových.

Až dosáhneme plné kapacity, pokryjeme 30 procent potřeby plynu naší země“ z černomořských zásob,“ slíbil turecký prezident. V loňském roce pocházelo 40 procent plynu spotřebovaného v Turecku z Ruska. Plyn Ankara dováží také z Ázerbájdžánu a Íránu, což ji přimělo hledat způsoby, jak diverzifikovat své dodávky.

Gazprom varuje Evropu před nedostatkem plynu

Erdogan minulý měsíc uvedl, že vláda sníží cenu plynu pro domácnosti a podniky. Inflace v zemi přesahuje 50 procent.

Turecko je velkým dovozcem energie. Téměř veškerý zemní plyn, který spotřebovává, pochází ze zahraničí. Projekt Sakarya v tomto světle představuje značnou podporu pro tureckou energetiku. Čistý dovoz energie do Turecka, který zahrnuje ropu, plyn a další produkty, loni dosáhl hodnoty 80 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč). To podle dat tamní centrální banky značnou měrou přispívá k deficitu běžného účtu.