Doba čtení:2 m, 22 s
V extrémních mrazech by podle INES mohlo v případě nejčernějšího vývoje s prázdnými zásobníky chybět v jednotlivých dnech takřka 40 procent spotřeby. Ilustrační foto: pixabay.com

Německu v případě velmi chladné příští zimy hrozí nedostatek zemního plynu, protože dosud neobnovilo zásobovací bezpečnost. Na tiskové konferenci prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Bleschke, podle kterého se tak Německo zatím neobejde bez plných zásobníků a bez úspor ve spotřebě.

Bleschke poukázal na to, že v případě teplé zimy Německo problémy mít nebude a zásoby plynu využije pouze z části, ale už při průměrných zimních teplotách může zásobníky v topné sezoně zcela vyprázdnit.

Uplynulou zimu jsme překonali díky zcela naplněným plynovým zásobníkům, mírným teplotám a značným úsporám ve spotřebě. Pohled na nadcházející zimu ale ukazuje, že bezpečné zásobování plynem v Německu ještě nebylo obnoveno,“ řekl Bleschke. „Pro nadcházející zimu tak budou mít rozhodující význam naplněné zásobníky a velké úspory ve spotřebě, pokud budou nízké teploty,“ dodal. Důležitý bude podle něj i další rozvoj plynové infrastruktury, aby bylo možné v zimě dodat další plyn.

INES ve zveřejněném výhledu pracuje se třemi scénáři. První z nich počítá s teplou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2020, další naopak s chladnou podle roku 2010, poslední pak bere v úvahu takzvané normální teploty, za které INES považuje ty z roku 2016.

Gazprom varuje Evropu před nedostatkem plynu

Pro zimu na přelomu let 2023 a 2024 scénáře INES ukazují, že v případě vyšších teplot budou zásobníky plynu využity jen mírně. Při středních a nízkých teplotách se ale naproti tomu zásobníky vyprázdní výrazně, případně zcela,“ uvádí zpráva svazu. Pokud bude nadcházející zima velmi chladná, není podle INES vyloučeno vyčerpání všech zásob plynu už v lednu. V takovém případě podle Bleschkeho hrozí, že od ledna do března nadcházejícího roku by v Německu mohl být nedostatek plynu.

V extrémních mrazech by podle INES mohlo v případě nejčernějšího vývoje s prázdnými zásobníky chybět v jednotlivých dnech takřka 40 procent spotřeby. Svaz proto varuje před příliš rychlým vyprázdněním zásobníků a doporučuje hledat další úspory a zároveň posilovat skladovací kapacitu. „Při normálních teplotách ale nedostatek plynu nehrozí,“ řekl Bleschke.

Uplynulou zimu Německo přečkalo bez problémů, zásobníky jsou nyní plné zhruba z 65 procent. INES už v březnové projekci uvedl, že země nebude mít žádné potíže s jejich opětovným naplněním, a to i v případě mírného objemu dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Prognóza svazu předpokládá, že zásobníky budou plné nejpozději do konce srpna.

Plnění plynových zásobníků se v Německu řídí zákonem, který stanovuje, že do konce září musejí být plné nejméně z 85 procent a na konci října z 95 procent. Do konce ledna pak úroveň plynu v zásobnících nesmí klesnout pod 40 procent. „Dodržení lednového limitu 40 procent během nadcházející zimy bude náročné už v případě průměrných teplot,“ dodal Bleschke.