Doba čtení:2 m, 15 s
Mluvčí think tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný upozorňuje, že živelný rozvoj obnovitelných zdrojů a komunitní energetiky vyvolá náklady ve výši stovek miliard korun, které zaplatí spotřebitelé. Foto: iUHLI.cz

Europoslanec a bývalý člen ČNB Luděk Niedermayer se opřel do předního českého experta na energetiku Michala Macenauera z EGÚ Brno kvůli jeho kritickým slovům na téma solárního boomu a tzv. komunitní energetiky. Niedermayerův útok ale nadzvedl mluvčího think tanku Realistická energetika a ekologie Milana Smutného.

Macenauer v článku na portále Seznam Zprávy uvedl, že politiky obcházejí zástupci zájmových skupin, kteří tlačí na co nejvýhodnější podmínky zapojení fotovoltaik a komunit do sítě. „Ve 100 procentech případů ale tyto výhody navýší náklady ostatním, těm bez fotovoltaiky a bez komunit. Lobbisté například požadují, aby se za posílání elektřiny přes distribuční síť neplatily poplatky. Náklady na provoz sítě se však paradoxně vlivem instalací fotovoltaiky a provozu komunit budou navyšovat o desítky procent,“ řekl.

„Solárníci“ v EU útočí na logiku i ekonomiku

To se velkého zastánce obnovitelných zdrojů a komunitní energetiky Niedermayera dotklo. Obvinil Macenauera, že neví, o jakých nákladech mluví a prosazuje „žádné změny“.

Smutný ale upozorňuje, že mimo realitu je právě europoslanec Niedermayer. „Díky jemu a jeho levicovým spojencům ideologické nápravy svobodného světa tržní ekonomiky se Evropský parlament a Evropská komise právě změnily v dotační mašinu stamiliardové zelené lobby,“ nebral si servítky Smutný.

Připomněl analýzu zdrojové přiměřenosti MAF CZ 2022, v níž provozovatel přenosové soustavy společnost ČEPS upozornila, že zapojení stále větší instalované kapacity solárních, větrných a dalších přerušovaných zdrojů energie si vyžádá investici do sítě a její správy 319 miliard korun u distributorů a 80 miliard korun u ČEPS.

I „zelené“ peníze jsou veřejné

„Pan Niedermayer jen naznačuje, že nový „odbrzděný“ systém solárních a větrných zdrojů by měl být zohledněn v nové tarifní struktuře. Státní Energetický regulační úřad (ERÚ) již 10 let kličkuje, aby s novou tarifní soustavou nemusel přijít, protože právě „drobná úprava sazeb za jističe“, dozajista prudce zvýší cenu elektřiny domácnosti, čemuž v minulosti ze strachu před voliči zabránil i někdejší premiér Bohuslav Sobotka,“ napsal Smutný.

Ten současně upozornil, že Niedermayerovy závěry v článku, jak se EU musí propojit a přes kontinent si posílat „zelenou“ energii, lze opět konfrontovat s analýzou ČEPS, která jasně říká, že kromě jaderné Francie a v budoucnu i Slovenska budou mít všichni kolem nás v letních měsících společnou nadprodukci a v kritických zimních měsících potřebu elektřinu dovážet. „To logicky znamená, že nebude ani odkud. Jestliže závěrem europoslanec kritizuje slova energetického experta o „neférovém zeleném lobbismu“, pak článek z pera pana Niedermayera plný zelené ideologie, zvěstování světlých zelených zítřků, polopravd a jalového žvanění je toho novým dokonalým důkazem,“ uzavřel Smutný.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa