Doba čtení:1 m, 36 s
Podle ředitele Asociace AKU-BAT CZ Jana Fouska může nedostatek akumulace znamenat velké riziko pro stabilitu elektrizační soustavy a bezpečnost dodávek a způsobovat i problémy s přebytkem energie v elektrizační síti. Foto: morgueFile.com

V prvním pololetí letošního roku byly k fotovoltaikám a dalším obnovitelným zdrojům energie připojeny baterie o celkové kapacitě 428,6 megawatthodiny (MWh). Je to o pětinu více než za celý loňský rok. Drtivá většina zařízení je však instalována na malých fotovoltaikách, u velkých zatím většinou chybí. Vyplývá to z dat Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.

Letos bylo v Česku během prvního pololetí nainstalováno 45 197 fotovoltaik. Baterií jich bylo vybaveno 91,4 procenta. Premiantem jsou v tomto ohledu domácnosti, podle ředitele Asociace AKU-BAT CZ Jana Fouska je díky tomu Česko jedním z evropských lídrů u domácích fotovoltaik.

EU odmítá varování. Je jich však čím dál víc

Zatímco u domácností bylo skoro 95 procent namontovaných fotovoltaik s akumulací, u průmyslových zařízení a velkých fotovoltaik se poměr výrazně snižuje. U fotovoltaických elektráren s výkonem od deseti do 100 kilowattů (kW) byl podíl 51 procent s akumulací, u elektráren od 100 do 1000 kW už jen 15,7 procenta a u fotovoltaik s kapacitou nad jeden MW to byla jediná elektrárna ze 13. Do budoucna to podle Fouska může znamenat velké riziko pro stabilitu elektrizační soustavy a bezpečnost dodávek. Podle asociace může nedostatek akumulace způsobovat i problémy s přebytkem energie v elektrizační síti.

Proč na dekarbonizaci tlačí banky a pojišťovny?

Asociace proto volá po legislativním ukotvení akumulace do energetického zákona a také po úpravě nastavení modernizačního fondu při podpoře rozvoje obnovitelných zdrojů energie.

V Evropě byly podle asociace za loňský rok připojeny bateriové systémy s celkovým výkonem 4,5 gigawattu (GW). Pro letošní rok asociace očekává až 6,5 GW. Nejvíce jich bylo ve Velké Británii a Německu.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa