Doba čtení:2 m, 54 s
Názor europoslance Luďka Niedermayera, že se Česku nevyplatí energetická soběstačnost, je v příkrém rozporu s odborníky. Foto: niedermayer.cz

Energetická soběstačnost se Česku nevyplatí. Budovat zdroje je příliš nákladné. Je lepší spolehnout se na dovoz a vývoz elektřiny, napsal v komentáři pro Hospodářské noviny europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09). Odborníci to ale vidí naprosto odlišně.

„Pokud uspěje k radosti některých firem cesta české soběstačnosti, povede to k vyšší ceně elektřiny, neb to bude vyžadovat vybudování zdrojů, které jsou příliš nákladné. Poškodí to konkurenceschopnost našich firem a zatíží rozpočty domácností,“ napsal Niedermayer.

„Samozřejmě, rozsáhlý rozvoj naší elektroenergetiky dává smysl, zejména té decentralizované (hlavně ze slunce a větru), stejně tak jako budování špičkových (dnes paroplynových) zdrojů k doplnění výroby z OZE či provozování stávajících jaderných bloků (tak dlouho, dokud to bude bezpečné a ekonomické). I takto, ekonomicky racionálně, se dostaneme, i za pomoci využití zdrojů z EU na podporu OZE, k pokrytí většiny našich potřeb. Ale slogan „soběstačnosti“ bychom měli vyměnit za koncept efektivity a řízení rizika. Nahrazovat na společném trhu zcela přirozený „ekonomický“ dovoz a vývoz elektřiny, který nám dá přístup k levnější elektřině pro domácnosti a firmy, vybudováním soběstačných, ale ekonomicky nesmysluplných zdrojů není dobrá cesta,“ napsal dále europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky.

Komu vyhovuje odklon od uhlí?

Odborníci: Dovážet nebude odkud

Toto Niedermayerovo tvrzení je ale v přímém rozporu s názory řady odborníků. Ti se shodují, že v zimě, kdy dramaticky klesá výroba z obnovitelných zdrojů, nebude elektřinu odkud dovážet. „Německo bude v roce 2040 soběstačné, ale vývozcem nebude. Jinak nebude ve středoevropském regionu elektřinu kde brát. Muselo by se sáhnout do Skandinávie, nebo do Francie, ale pak se zase objevuje otázka, jak zaručit bezpečnost a stabilitu dodávek. Ostatně toto je jeden z důvodů, proč EU klade důraz na zvyšování přenosových kapacit,“ vysvětlil ředitel sekce Strategie a rozvoj nových technologií společnosti ČEPS Karel Vinkler.

Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR a člen think tanku Realistická energetika a ekologie před časem vysvětlil, že problém způsobí mimo jiné vývoj v okolních státech, hlavně v Německu, kde již začalo hromadné odstavování uhelných a jaderných zdrojů.

Je tak velmi pravděpodobné, že opravdu nebude možné v době, kdy v regionu nesvítí a nefouká, elektřinu odněkud dovézt a ceny tak mohou i dramaticky růst. Zároveň však v době ideální pro produkci větrné a solární energie bude mít Německo velké přebytky. K řešení naší situace tak jen velmi těžko přispějí nové fotovoltaické a větrné zdroje určené pro produkci do sítě,“ řekl Wagner.

Jaký vánek přinese Topolánek?

Importovaná elektřina bude velmi drahá

S tímto názorem souhlasí i bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, který zároveň varuje před tím, že i v případě, že by bylo elektřinu odkud dovézt, bude její cena velmi vysoká.  „Jakmile Německo odstaví uhelné elektrárny, tak tady základní zdroje zatížení prostě nebudou. A platí, že nejdražší elektřina je ta, kterou nemáte. Belgie loni zkolabovala, neměla proud a platila 300 euro za MWh,“ upozornil Míl.

Stejný názor zastává i společnost ČEZ. Její tiskový mluvčí Ladislav Kříž před časem uvedl, že většina studií ukazuje na to, že dovážet nebude odkud. „Spotřeba elektřiny má navíc v Evropě růst. Mít vlastní zdroje elektřiny tak bude pro energetickou bezpečnost čím dál důležitější. V Evropě jsou trhy sice propojené, ale jednotná cena se tvoří jen mezi státy, které mají dostatek vlastních zdrojů. Pokud má stát málo vlastních zdrojů, pak pro něj neplatí evropské ceny, ale ceny podstatně vyšší,“ vysvětlil Kříž.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa