Jaký vánek přinese Topolánek?

Bude Mirek Topolánek v čele Teplárenského sdružení hájit zájmy svého zaměstnavatele, kterým je firma Eustream patřící do skupiny EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Foto: iUHLI

Návrat bývalého premiéra Mirka Topolánka do čela Teplárenského sdružení vyvolává hned několik otázek. Proč právě on? Proč právě teď? Čí zájmy bude hájit?

Topolánek stál v čele teplárníků v letech 2011 až 2018, kdy ho nahradil Tomáš Drápela. Nyní se opět vystřídali. Může jít pouze o koloběh života, ale ve světě velkého byznysu se vyplácí na náhody nevěřit. Jak se říká, něco za tím bude.

Pro lepší pochopení kontextu je nutné připomenout dvě důležité věci. Tou první je, že Topolánek pracuje jako manažer ve slovenském přepravci plynu Eustream, který patří do skupiny EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Má na starost zahraniční rozvoj a vztahy s veřejnými institucemi.

Druhou potom velmi zajímavá událost z jara roku 2020, která se tehdy setkala s až neuvěřitelným nezájmem většiny českých médií. Teplárenské sdružení tehdy opustil polostátní energetický gigant ČEZ. Podle zdroje týdeníku HROT důvodem mělo být znechucení z toho, že Teplárenské sdružení hájí zájmy Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského. Zájmy Teplárenského sdružení a EPH se začaly podle týdeníku HROT z velké části překrývat právě v době, kdy Teplárenskému sdružení šéfoval Topolánek.

Ekologové: Hrozí výměna uhelné závislosti za plynovou

Nyní se tedy bývalý premiér do čela sdružení vrací. Děje se tak v situaci, kdy by teplárenství rádo přešlo z většinového využívání uhlí na jiné zdroje v čele se zemním plynem. Tato operace má stát stovky miliard korun. Zastánce plynu však na silvestra pořádně vyděsil návrh taxonomie z pera Evropské komise. „Podmínky taxonomie počítají s obrovskými objemy vodíku a biometanu již k roku 2026. Panuje neskutečná nejistota, kolik a jakých obnovitelných plynů v té době bude k dispozici. Nevíme, jak to řešit. Víme jen, že v Česku ten plyn nevyrobíme. Reálnější je splnit podmínku stoprocentního spalování nízkoemisních plynů k roku 2035,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek serveru Seznam Zprávy.

I když ve finálním návrhu jsou podmínky pro využívání plynu méně přísné, ani tak nebude jejich splnění vůbec jednoduché. Dost možná bude nutné přesvědčit vládu Petra Fialy k ústupkům či různým formám pomoci. Nabízí se spekulace, že právě to je důvodem Topolánkova comebacku. Stejně jako současný premiér, i Topolánek býval totiž předsedou ODS.