Kvůli drahým energiím zhasly italské památky

Na protest zhasnul například i římský Kapitol. Foto: pixabay.com

Několik tisíc italských obcí a měst, včetně Říma, Milána či Turína, včera večer zhasla osvětlení radnic či památek na protest proti zvyšování cen energií. Osvícen nebyl večer od osmi například Kapitol v Římě, od osmi do devíti zhasla milánská radnice, nesvítilo ani Palazzo Vecchio ve Florencii, v němž sídlí tamní radnice, či monumentální turínská památka Mole Antonelliana.

S touhle iniciativou zcela souhlasíme. Nárůst účtů za energie způsobuje vážné problémy rodinám i institucím. Je to problém, který se musí řešit, a jsem si jistý, že vláda toto volání občanů a radnic vyslyší,“ uvedl starosta Říma Roberto Gualtieri.

Jaký vánek přinese Topolánek?

Protest organizuje sdružení italských obcí (ANCI), podle něhož zatím vláda na jejich žádosti o pomoc nereagovala dostatečně. „Proto dnes v osm večer mnohé obce v zemi symbolicky zhasnou osvětlení svých reprezentativních budov či důležitých míst,“ řekl před protestem šéf ANCI a starosta jihoitalského města Bari Antonio Decaro. Pokud vláda nebude situaci řešit, může to podle něj obce donutit k omezení služeb. „A začneme veřejným osvětlením, které ale také hraje důležitou roli při bezpečnosti,“ dodal Decaro.

Ceny elektřiny v Itálii letos vzrostly o 55 procent a plynu o 42 procent, uvedla agentura ANSA. To způsobilo velké problémy rodinám, podnikům i radnicím.

Italská vláda ve středu oznámila, že připravuje balík pomoci v hodnotě pět až sedm miliard eur, jímž chce důsledky zdražování energií zmírnit.