Doba čtení:1 m, 53 s
Foto: morgueFile.com
Foto: morgueFile.com

V bitvě o německá aktiva švédského koncernu Vattenfall se objevil další zájemce. Jedná se o v loňském roce založenou mongolskou polostátní firmu Lausitz Mongolia Mining Generation (LMMG). Z tendru byla ale, stejně jako aktivisté z Greenpeace, vyřazena.

Mongolskou firmu, jejímiž vlastníky jsou vedle státu i soukromí investoři, zastupuje zkušený německý manažer, kterým je bývalý technický ředitel společnosti Mibrag Horst Schmidt. Podle informací Mitteldeutsche Zeitung, LMMG podala před vánoci nezávaznou nabídku ve výši 1,85 miliardy eur (zhruba 50 miliard korun). Vattenfall ve spolupráci s bankou Citigroup, která tendr zprostředkovává, však nabídku LMMG, stejně jako nabídku ekologických aktivistů z Greenpeace, vyřadil.

O vyřazení jsme byli informováni emailem, přičemž nebylo nikterak zdůvodněno

O vyřazení jsme byli informováni emailem, přičemž nebylo nikterak zdůvodněno,“ řekl Horst Schmidt, který nyní hodlá nechat přezkoumat celý proces prodeje. Podle jeho slov už firma podala oficiální stížnost Evropské komisi. LMMG se cítí být diskriminována a stěžuje si na netransparentnost tendru. Není vyloučeno, že by na základě své stížnosti mohla být LMMG do tendru zařazena zpět.

Čtěte také:
ČEZ potvrdil nezávaznou nabídku na Vattenfall
Tendr Vattenfallu: Finále za půl roku

Podle Schmidta existují mezi Německem a Mongolskem vzájemné smlouvy o energetické spolupráci. Asijská země disponuje velkými zásoby nerostných surovin. Devadesát procent elektřiny je v Mongolsku vyráběno z uhlí. Elektrárny, které pocházejí převážně z Ruska, jsou však zastaralé. Pořízením německých hnědouhelných aktiv Vattenfallu by tak Mongolsko získalo přístup také k moderním technologiím.

O německá aktiva Vattenfallu má zájem hned trojice českých firem. Předběžnou nabídku na koupi podal ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače a největší australská investiční banka Macquarie spolu s pátým největší německým producentem energie společností Steag, jenž předloží nabídku společně.

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než 8 tisíc megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem 3 tisíc megawattů. Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe and Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa