Doba čtení:1 m, 58 s

Život někdy píše příběhy zajímavé až podivuhodné. Za takový můžeme označit i názorový obrat ministra financí Andreje Babiše k otázce prolomení limitů povrchové těžby uhlí a okolnosti, za jakých k němu zřejmě dochází.

Ještě před pár týdny Babiš jednoznačně řekl, že je proti jakémukoliv prolamování limitů a to včetně minimální varianty, která by umožnila další těžbu pouze na dole Bílina, který patří společnosti ČEZ. Najednou však, a o apríl se zjevně nejedná, zveřejňuje ministr financí na sociálních sítích analýzu, kterou si nechal vypracovat od společnosti Carbounion, jejímž stoprocentním vlastníkem je největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner. Studie doporučuje prolomit limity právě a pouze na zmíněném dole Bílina a zároveň je velmi přívětivá k případnému dovozu hnědého uhlí ze zahraničí. Tento Babišův krok vyvolává mnohé otázky.

V první řadě je třeba se ptát, zdazadání a následné zveřejnění studie skutečně signalizuje změnu Babišova postoje. Pokud by tomu tak bylo, potom vyvstávají další otazníky. Proč si Babiš tuto studii vůbec nechal vypracovat? Z jakého důvodu ji pro něj vyhotovila právě Pauknerova firma, tedy subjekt, pro jehož další obchodní zájmy je vývoj legislativy v této oblasti mimořádně důležitý? Čím PauknerBabiše přesvědčil, aby svůj názor na limity, který se zdál velmi pevný, změnil? Co z toho všeho budou Babiš i Paukner mít?

Další dotazy budou pravděpodobně pršet kvůli té pasáži analýzy, která se týká dovozu hnědého uhlí ze zahraničí. Pauknerova společnost totiž uvádí, že objem dovozu neustále roste, což prý ukazuje, že dovoz hnědého uhlí do Česka ze zahraniční je technicky možný a je rentabilní. Lze předpokládat, že tato věta pořádně nadzvedne tuzemské těžaře a odboráře, kteří se dramatického zvýšení dovozu uhlí obávají a dlouhodobě proti němu protestují. Zapadá totiž do mozaiky informací a spekulací, které se objevily v poslední době. Tuzemské společnosti ČEZ a EPH Daniela Křetínského totiž ohlásily zájem o koupi německých aktiv švédského koncernu Vattenfall, která obsahují i hnědouhelné doly. Ministr průmyslu a obchodu Mládek zároveň nedávno uvedl, že má signály od českých tepláren, které údajně uvažují o dovozu uhlí ze zahraničí.

Příští měsíce ukážou, zda je souběh všech zmíněných událostí čistě náhodný. O limitech by vláda měla rozhodnout do prázdnin, případná akvizice německých dolů by potom mohla proběhnout v průběhu podzimu. Aby toho nebylo málo, čeká se rovněž na novelu Horního zákona, která bude obsahovat mimo jiné i zvýšení poplatků z vytěženého nerostu. Na českém hnědouhelném poli nás evidentně čeká pořádně horké léto.

Jaroslav Průcha

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa