Otočil Babiš v otázce limitů?

Ministr financí Andrej Babiš. Foto: MF ČR

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích zveřejnil studii společnosti Carbounion Bohemia, která se zabývá bilancí hnědého uhlí v ČR. Firma doporučuje prolomit limity těžby na lokalitě dolu Bílina, a tím zajistit konzistenci dodávek zejména pro sektor tuzemského teplárenství. Studie zároveň doporučuje dovoz hnědého uhlí ze zahraničí. Server iUHLI.cz má studii k dispozici. Majitelem Carbounion Bohemia je miliardář Petr Paukner, který je největším obchodníkem s uhlím v Česku.

Babiš přitom jakékoli prolomení těžebních limitů dlouhodobě odmítal. Podle něj to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. „Nevidím důvod k tomu, něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit,“ uvedl například koncem koncem ministr financí. Podle něj není nutné povolit těžbu ani v dole Bílina, který patří státnímu podniku ČEZ. Podle Babiše zatím ČEZ tyto zásoby nepotřebuje. Nyní však zveřejnil zmíněnou analýzu. Co ho k tomu vedlo a zda zveřejnění znamená změnu jeho postoje, však Babiš zatím nezveřejnil, proto server iUHLI.cz se žádostí oslovil odborníky na energetiku. „V případě Babiše jde o čirou hloupost a neznalost,“ řekl serveru iUHLI.cz známý novinář Miroslav Motejlek.

Kromě doporučení prolomit limity na dole Bílina ze studie Carbounion Bohemia vyplývá, že dovoz hnědého uhlí vykazuje v posledních letech významný nárůst a je dokladem skutečnosti, že import hnědého uhlí ve větším měřítku je technicky možný a ekonomicky rentabilní. Největším dovozcem je společnost EPH Daniela Křetínského, která dováží uhlí především z vlastního dolu Mibrag v Německu do vlastní elektrárny v Opatovicích. EPH spolu s tuzemským energetickým gigantem ČEZ jsou navíc jedinými známými zájemci o německá aktiva, která nabízí k prodeji švédská společnost Vattenfall. Součástí nabídky jsou i hnědouhelné doly v blízkosti českých hranic.

Potenciální zájemci o zahraniční uhlí by se přitom v České republice zřejmě našli. Server iUHLI.cz upozornil na nedávný výrok ministra průmyslu financí Jan Mládka (ČSSD), který na setkání s horníky Severní energetické na lomu ČSA uvedl, že část teplárníků velmi intenzivně přemýšlí o dovozu uhlí pro teplárny. Problémem je podle něj to, jakými nástroji Česká republika zajistí, aby se uhlí do země nedováželo. Je totiž součástí jednotného trhu.

Studie se věnuje rovněž tomu, zda by bylo možné prolomení limitů těžby u dolu ČSA odložit a rozhodnout o něm až v příštích letech, pokud by si to vyžadovala situace. Podle studie Carbounion Bohemia to možné je. „Pokud by se ukázalo v období pěti až deseti let, že i u ostatních průmyslových odběratelů existuje reálná poptávka po hnědém uhlí, je možné se k otázce limitů na lokalitě dolu ČSA vrátit. Aktuální stav spotřeby hnědého uhlí ani energetická bilance ČR nevyžaduje nutnost realizovat prolomení limitů v problematické lokalitě ČSA,“ stojí v závěru studie.

Tuto možnost však v minulosti vyloučili zástupci majitele dolu, kterým je společnost Severní energetická. V okamžiku, kdy vláda rozhodne o neprolomení limitů, dojde k odpisu zásob a plánovanému zatopení a rekultivaci dolu. Zásoby uhlí pak z ekonomického hlediska nebude možné nikdy vytěžit.

Nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí, si nyní nechává zpracovávat i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Server iUHLI.cz se bude vývojem této kauzy dále zabývat a pokusíme se přinést odpovědi na všechny otázky, které momentálně vyvstávají.