Doba čtení:1 m, 40 s
Pražský radní pro majetek Jan Chabr uvedl, že by město mělo do budoucna vytvořit vlastní „malou pražskou teplárenskou společnost“. Foto: wikipedia.org

Hlavní město Praha, městské části i další organizace vlastní kotelny či rozvody tepla k bytovým domům v odhadované hodnotě stovek milionů korun, do kterých se za posledních 30 až 40 let neinvestovalo. S ohledem na závazky Prahy například snižovat produkci CO2 proto magistrát zvažuje, že založí firmu, která správu tohoto majetku a potřebné investice zastřeší.

Podle materiálu, který projednali radní, je nyní správa teplárenského majetku svěřena soukromým společnostem, od kterých nelze očekávat větší investice. Praha se přitom zavázala například snižovat emise CO2 a od roku 2022 budou v celé republice zakázány kotle, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných.

Čtěte také:
Uhelná komise připraví 3 cesty útlumu
Uhlí musíme mít čím nahradit, shodli si Brabec s Toplánkem

Město kvůli tomu již od letošního října zakáže lidem v těchto starých kotlích pálit uhlí, uhelné brikety a koks. Samo ale vlastní kotelny, které jsou výrazně zastaralé. „Pakliže to myslíme se snižováním CO2 a s životním prostředím v Praze vážně, je potřeba toto koncepčně a centrálně řešit,“ řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).  Dodal, že to znamená pokusit se do budoucna vytvořit vlastní „malou pražskou teplárenskou společnost“.

Přesná hodnota majetku se podle radního těžko odhaduje, protože z účetního hlediska je většinou již odepsaný, je však v řádech stamilionů. „Faktickou hodnotu pro město stále má, protože jde o strategický majetek,“ dodal Chabr.

Teplo v Praze zajišťuje kromě lokálních zdrojů přímo v domácnostech zejména firma Pražská teplárenská, která vytápí 225 000 domácností a desítky dalších administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení. Firma patří do skupiny EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Posledních zhruba 24 procent, které město v teplárnách mělo, prodal magistrát v roce 2017.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa