Doba čtení:1 m, 51 s
Majitelem a jediným akcionářem společnosti Centropol Energy je český podnikatel Aleš Graf. Foto: wikipedia.org

Z Deklarace máme radost, hrdě se k ní hlásíme. Myslím, že je to jeden z nejlepších počinů účastníků trhu za poslední léta. Jestliže se chceme hrdě hlásit k odvětví, ve kterém pracujeme, musíme udělat mnohem více pro zákazníky. Jejich spokojenost musí být středobodem našeho zájmu,” uvedl Aleš Graf, předseda představenstva společnosti Centropol.

Deklarace by měla podpořit poctivé a profesionální dodavatele a pomoci ukázat prstem na ty, kteří obraz trhu kazí, tedy na tak zvané šmejdy. S významnou podporou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se na tomto dalším posílení ochrany spotřebitelů dohodli klíčoví dodavatelé energií. Podle Grafa je nejdůležitější, aby zákazník měl jistotu, že se s ním komunikuje plně transparentně, že smluvní podmínky jsou jasné a férové, uvedl server feedit.cz.

Čtěte také:
Pokutovaná firma zveřejnila seznam šmejdů
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Podle šéfa Centropolu jde Deklarace správným směrem, je navíc žádoucím předstupněm novely energetického zákona. „Samoregulace je dobrým krokem, úplně to ale nestačí. Teď je míček na straně legislativců, kteří, a v to pevně věříme, postupy obsažené v Deklaraci co nejdříve přetaví v zákon, který bude vymahatelný a platný úplně pro všechny,” dodal Graf. Když vše dopadne, jak má, samotný zákon by měl být na světě začátkem roku 2021.

Kdo se připojí k Deklaraci, nemůže se zákazníkem podepsat smlouvu delší než 36 měsíců. Zjednoduší se i přechody zákazníků mezi jednotlivými dodavateli. Zákazník se nesmí stát rukojmím pletichaření a podpásovek, které si obchodníci mezi sebou rozdávají. Nikdo nesmí nikoho u sebe držet násilím prostřednictvím nesmyslných sankcí a jiných úskoků. Zákazník musí mít mnohem větší prostor pro projev svobodné vůle. Mimo to budou signatáři Deklarace společně se státními institucemi pracovat na zřízení registru a certifikování zprostředkovatelů. Tuto práci totiž nemůže dělat každý.

Centropol Energy a.s., je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice. Obsluhuje na 280 000 odběrných míst z řad domácností, firem a institucí. Majitelem a jediným akcionářem společnosti Centropol Energy je český podnikatel Aleš Graf.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech