Doba čtení:1 m, 50 s
Spolková země Horní Rakousko dá na protijaderné kampaně 290 tisíc eur, což je více než 7,5 milionu korun. Foto. pixabay.com

Politické strany v Horním Rakousku souhlasily s dotací pro protijaderné spolky ve výši 290 tisíc eur (přes 7,5 milionu korun). Dotace mají směřovat i k organizacím v České republice, které bojují proti jaderné energii.

Rakouští politici se obávají hlavně elektrárny Temelín a také výběru místa pro dlouhodobé úložiště jaderného odpadu, jež by mohlo vzniknout poblíž česko-rakouské hranice, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
V Temelíně letos najde práci 100 lidí
Energetická soběstačnost je český trumf

„Přesně před devíti lety nám katastrofa ve Fukušimě ukázala nebezpečí jaderné energie,“ zdůraznil po jednání politických stran v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko radní pro klimatickou politiku Stefan Kaineder z rakouských Zelených.

Jednání regionálních politiků na takzvaném protijaderném summitu v Linci vedlo k tomu, že souhlasili s podporou protiatomových spolků ve výši 290 tisíc eur. Kromě rakouských mají jít peníze i na podporu českých protijaderných organizací.

„Jaderná energie je technologie, kterou nikdy nebude možné zvládnout,“ zdůraznil také Adalbert Cramer, místopředseda zemského parlamentu z FPÖ. Také poslanec z ÖVP Josef Rathgeb varoval, že radioaktivní záření se nezastaví na stání hranici. I proto má finanční podpora protiatomového hnutí přesvědčit obyvatele v České republice, aby donutili politiky odstoupit od jádra, jako je tomu v Rakousku a v Německu.

„Dokud se Česko nezaváže k odklonu od jádra, nepovolíme žádné úložiště u hranic. Takové řešení by mohlo legitimizovat výstavbu dalších jaderných zdrojů,“ doplnil Kaineder.

V rámci EU se stále vede debata o tom, zda v následujících letech podporovat v energetickém sektoru jádro. Rakousko je jedním ze států, které žádají, aby unie už nepodporovala investice do výstavby nových jaderných bloků. Největším zastáncem jádra je v EU Francie, která více než dvě třetiny elektřiny vyrábí z atomu.

Energetické firmy ČEZ, EDF, Fortum, Nuclearelectrica, Orano, PGE a Slovenské elektrárne požadují, aby Evropská komise umožnila vznik nezávislé pracovní skupiny složené z odborníků, včetně expertů na radiační ochranu a jaderné odpady, aby posoudila přínos jaderné energetiky pro klimatické cíle EU.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa