Před dvaceti lety obnovili havíři stávku v dole Kohinoor

4. dubna vstoupili následně do stávky všichni horníci dolu Kohinoor, pod zemí jich zůstalo 50. Ilustrační foto: OKD

Před 20 lety, 31. března 2000, nevyfáralo třicet horníků z noční směny v hlubinném hnědouhelném dole Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku. Havíři tak z obavy před uzavřením dolu a ztrátou zaměstnání obnovili okupační stávku z prosince předcházejícího roku.

O likvidaci dolu Kohinoor kvůli jeho nízké rentabilitě rozhodli akcionáři Mostecké uhelné společnosti (MUS) na valné hromadě v srpnu 1999. Po okupační stávce havířů v prosinci 1999 uzavřeli zástupci MUS, vlády a odborů Kohinooru dohodu o postupném útlumu dolu rozloženém do několika let.

Čtěte také:
Před 20 lety prodala vláda akcie MUS
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

O odkup dolu projevila později zájem společnost SHD-Peel, kterou však MUS nepovažovala za garanta bezproblémového provozu a financování akciové společnosti Důl Kohinoor. V reakci na její postoj vstoupili 4. dubna do stávky všichni horníci dolu Kohinoor, pod zemí jich zůstalo 50. Zástupci MUS a SHD-Peel podepsali 18. dubna smlouvu o smlouvě budoucí o prodeji 100 procent akcií společnosti Důl Kohinoor. Horníci však projevili vůči smlouvě výhrady, neboť neobsahovala splnění jejich dalších požadavků, například odvolání představenstva a dozorčí rady společnosti Důl Kohinoor.

Dohoda o ukončení okupační stávky horníků byla nakonec podepsána 21. dubna po sedmihodinovém jednání zástupců MUS s představiteli stávkujících horníků. Poté všech 46 horníků, momentálně přítomných v dole, vyfáralo. Společnost Důl Kohinoor se zavázala pokračovat v těžbě do konce roku 2000 při sníženém počtu zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo