Doba čtení:2 m, 38 s
RWE vyrobila ve svých hnědouhelných elektrárnách téměř o 50 % více elektřiny než v předchozím roce. Elektrárny spalující černé uhlí zvýšily výrobu o třetinu. Foto: RWE

V první polovině roku pracovaly uhelné elektrárny skupiny RWE navzdory protiuhelnému tlaku na plné obrátky. Společnost vyrobila ve svých hnědouhelných elektrárnách 21 500 gigawatthodin (GWh) elektřiny, což je téměř o 50 % více než v předchozím roce. Elektrárny spalující černé uhlí zvýšily výrobu o třetinu na 3 400 GWh.

V průběhu útlumu těžby uhlí již společnost RWE odstavila dva černouhelné a jeden hnědouhelný blok. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (Ebitda) v divizi uhlí/jaderná energetika přesto vzrostl o 75 % na 545 milionů eur. „V současné době vidíme, že poptávka po hnědém uhlí je i při vyšší ceně CO2, protože kapacity na trhu s elektřinou jsou napjaté,“ citoval server msn.com mluvčího skupiny.

Čtěte také:
Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?
Němci směřují k energetické závislosti

RWE se odvolává na „příznivé tržní podmínky“, což je překvapivé, protože velkoobchodní cena elektřiny sice vzrostla, ale stejně tak vzrostla cena emisních povolenek, které mají zdražit výrobu elektřiny z uhlí. V současné době stojí povolenka, která opravňuje držitele k vypouštění jedné tuny skleníkového plynu, přibližně 60 eur. V loňském roce byla průměrná cena pouze 25 eur.

Největší německou uhelnou společnost však rostoucí cena povolenek netrápí. Z minulosti má nakoupené dostatečné množství povolenek do zásoby na řadu let dopředu. „Finanční dopady rostoucích cen CO2 jsou plně zajištěny až do roku 2030,“ uvádí RWE ve zprávě pro organizaci Carbon Disclosure Project, která se zabývá ochranou klimatu: „Ke zmírnění těchto rizik používáme zajišťovací nástroje. Proto nevidíme žádný potenciální dopad do roku 2030.

Společnost nechce vyčíslit, kolik povolenek má zajištěno do roku 2030 a za jaké ceny. Pro roky 2019 a 2020 však stanovila průměrnou cenu CO2 za megawatthodinu na pět eur, pro rok 2021 na osm a pro rok 2022 na 16 eur, jak vyplývá z prezentace. Současně se v elektrárně spalující hnědé uhlí vyprodukuje přibližně jedna tuna CO2 na jednu megawatthodinu elektřiny. RWE si tak zajistila certifikáty za zlomek příslušné tržní ceny.

Podrobné informace o tom jsou dobře střežené,“ říká analytik Peter Crampton ze společnosti Barclays: „Přece jen jde o politicky citlivou záležitost.“ Analytici odhadují, že RWE má v současné době zajištěny certifikáty na 200 milionů tun CO2.

To byl vynikající tah,“ říká analytik Crampton, „RWE by tak měla být schopna provozovat své hnědouhelné elektrárny se ziskem i v následujících letech, a to navzdory rostoucím cenám CO2.“

Společnost RWE však není jediným hráčem, který chytře obchoduje s právy na emise CO2. Povolenkami se dlouhodobě zásobuje mnoho hedgeových fondů, které spekulují na růst cen. A podle Handelsblattu se zásobili také konkurenti RWE.

Ale i konkurence se k tomuto tématu raději nevyjadřuje. Mluvčí východoněmecké společnosti Leag, druhého největšího producenta hnědého uhlí v Německu, na dotazy uvedl, že společnost „si nepřeje komentovat tyto otázky, které se týkají interních údajů společnosti“.

Podobně se vyjádřila i düsseldorfská energetická společnost Uniper. „Vzhledem k tomu, že trhy jsou likvidní pouze na několik let dopředu, obvykle se nezajišťujeme na více než tři až čtyři roky dopředu,“ uvedl pouze mluvčí společnosti.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa