Doba čtení:1 m, 51 s
Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise bude transformace regionu velmi náročná a bude vyžadovat miliardy korun. Foto: Facebook ANO

Experti z Evropské unie budou dva roky pomáhat s přeměnou Sokolovska v období plánovaného útlumu těžby hnědého uhlí. Spolupracovat budou s Karlovarským krajem, městy i obcemi, kterých se útlum dotkne. Informoval o tom hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

Expertní skupina se při třídenní návštěvě kraje seznámila s historií a současnou situací Sokolovska a celého kraje, s okolnostmi plánovaného útlumu těžby a s problematikou řešení jeho dopadů. Společně s místní samosprávou vytvoří pracovní plán spolupráce platný až do října 2021. Vznikne také takzvaný regionální profil Sokolovska, tedy nástin možností, jakými konkrétními cestami by se měla celá těžební oblast ubírat.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

Musíme využít toho, že jsme se dostali mezi sedm uhelných regionů v Evropě, které získaly technickou pomoc. Odborná skupina připraví ve spolupráci s námi pracovní plán, který bude zahrnovat veškeré kroky, které chceme provést v rámci útlumu těžby. Po dobu dvou let sem experti budou jezdit a připravovat návod, jak provést transformaci, přeměnu regionu, vytipujeme priority pro financování našich projektů z hlediska Sokolovska,“ uvedl Kubis.

Pro Karlovarský kraj je podle hejtmana stěžejní vznik pracovních míst, zvýšení kvalifikovanosti zaměstnanců, rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu, řešení sociálních problémů nebo alternativních zdrojů energie.

Evropská komise také v rámci přechodu k obnovitelným zdrojům a k trvale udržitelnému rozvoji připravuje návrh na vytvoření fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund), odkud by měly jít peníze právě na projekty regionů postižených těžbou.

Podle hejtmana by v případě Česka mělo jít o 14,6 miliardy korun. „Ovšem je nutné stanovit, na jaké projekty by přesně bylo možné peníze čerpat,“ doplnil hejtman. Transformace uhelných regionů je podle něj natolik náročná, že vyčleněná částka rozhodně nemůže být konečná.

Rád bych připomněl, že za celou dobu provozu hnědouhelných dolů na Sokolovsku se odtud vytěžila jedna miliarda tun uhlí. Za odtěžené nerostné bohatství by teď měla kraji pomoci nejen Evropská unie, ale především i stát,“ dodal Kubis.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa