Výzvy k zastavení výstavby plynovodu NordStream 2 jsou „útoky na Rusko“ a neodrážejí názor většiny Němců, uvedl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder,který se po odchodu z funkce v roce 2005 stal předsedou akcionářského výboru společnosti NordStream AG, provozovatel projektu NordStream, a v září 2017 byl zvolen předsedou představenstva společnosti Rosneft.
Potrubí by mělo „zajistit energetickou bezpečnost příští generace“ s ohledem na opuštění jaderných a uhelných elektráren, uvedl Schröderv rozhovoru pro Die Rheinische Post, ve kterém odmítl odpovědět na otázku týkající se ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který byl nedávno otráven. Za útokem přitom s největším pravděpodobností stál Kreml.
Čtěte také:
Německý politik zpochybnil dokončení Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2
Podle Schröderaje štěpení zkapalněného plynu, který se USA snaží dodávat do Německa, „škodlivé pro životní prostředí, drahé a není tak snadné ho použít.“ „Pokud zastavíme výstavbu, z hlediska energetické politiky odřízneme větev, na které sedíme,“ je přesvědčen bývalý kancléř.
Práce na pokládání potrubí pro NordStream 2 byly obnoveny v prosinci 2020 po roční pauze. V lednu povolil německý Spolkový úřad pro námořní plavbu a hydrografii další výstavbu plynovodu ve vodách Spolkové republiky Německo, němečtí ekologové však proti vydání tohoto dokumentu protestovali. Oprávnění je dočasně pozastaveno. V dánských vodách se stavba navzdory povolení dánské energetické agentury zpožďuje.
VýstavbaNordStream 2 vyvolala v mnoha zemích vášnivé diskuse. Výrazně proti se postavilo Polsko či Ukrajina, zvyšující se závislost na ruském plynu odmítl i Evropský parlament. Po otravě vůdce ruské opozice Alexeje Navalného začaly v Německu a Evropě diskuse o možném zavedení sankcí ovlivňujících stavěný plynovod.V lednu uvalilo ministerstvo financí USA sankce na plavidlo Fortuna a jeho vlastníka KBT-Rus, které kladou potrubí. Toto plavidlo se podílí na stavbě plynovodu.