Německý politik zpochybnil dokončení Nord Stream 2

Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen uvedl, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy. Foto: wikipedia.org Raimond Spekking

Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou, zpochybnil brzké dokončení plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa.

Politik rovněž prohlásil, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy, proto si případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného žádá jasnou a tvrdou evropskou reakci.

Čtěte také:
Putin a Merkelová dál podporují Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo,“ řekl Röttgen. Na dotaz, zda by pozastavení projektu nepoškodilo především německé hospodářství, odpověděl, že již nyní Německo odebírá 40 procent plynu z Ruska, takže dokončený plynovod by ještě více zvýšil německou energetickou závislost na Moskvě.

Mohu před tím jen varovat,“ řekl Röttgen k energetické závislosti. „Nedostatkem plynu rozhodně netrpíme,“ dodal. „Navíc opakuji, nemůžeme obchod oddělovat od agresivního jednání,“ zdůraznil.

Podle Röttgena je nyní nemyslitelné, aby vláda prezidenta Emanuela Macrona nadále udržovala s Putinem nadstandardní vztahy. „Měli bychom nyní učinit evropskou odpověď a jako Evropané se postavit za jakési minimum úcty k lidským právům,“ řekl.

Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Podle srpnového prohlášení ministrů zahraničí Ruska a Německa Sergeje Lavrova a Heika Maase, je plynovod těsně před dokončením. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.