Evropa stála na začátku ledna jen krůček od masivního blackoutu, podle odborníků šlo o nejvážnější hrozbu za posledních 14 let. Situace bude v tomto směru do budoucna stále napjatější, řekl v pořadu Zelená ekonomika na info.cz Jaderný fyzik a expert na energetiku z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd Vladimír Wagner.
Na začátku ledna došlo podle tuzemského operátora přenosové soustavy, společnosti ČEPS k tomu, že vlivem několika výpadků se krátkodobě rozdělila synchronní zóna evropské přenosové sítě na dvě části – jihovýchod kontinentální Evropy s přebytkovou bilancí a zbytek kontinentální Evropy s nedostatkovou bilancí. Jinými slovy, na Balkánu došlo k přebytku výkonu, zatímco v severovýchodní Evropě k jeho nedostatku. Situaci se naštěstí i za přispění českých jaderných a uhelných elektráren podařilo zažehnat.
Čtěte také:
Emisní povolenky stály téměř 6 bilionů korun
Havlíček: Jádro zajistí energetickou soběstačnost
Vladimír Wagner ale varuje, že v budoucnu bude stále složitější na tyto incidenty reagovat. Ze dvou důvodů. Jednak poroste spotřeba energie i vzhledem k plánovanému přechodu na elektromobilitu či častějšímu využívání tepelných čerpadel. „A za druhé proto, že vývoj v Evropě jde tím směrem, že se odpojují a uzavírají klasické zdroje energie, ať už fosilní nebo jaderné, a naopak se staví ty čistě obnovitelné. Jenže tyto zdroje v zimě většinou nepracují a nemohou tak v řešení těchto situací nijak pomoci. Tím, že ubývají klasické zdroje, které nyní dokázaly přenosovou soustavu udržet, bude v budoucnu situace napjatější,“ vysvětlil odborník v pořadu Zelená ekonomika.
Masivní výpadky energie jsou přitom velkým strašákem. Mimo jiné i proto, že jde o velmi drahé události. Například blackout z roku 2003, který postihnul okolo 56 milionů Švýcarů a Italů, způsobil celkové škody za 1,2 miliardy eur.
Na celý pořad Zelená ekonomika s Vladimírem Wagnerem se můžete podívat zde: https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/evropa-byla-v-lednu-jen-krucek-od-masivniho-blackoutu-v-budoucnu-bude-situace-stale-napjatejsi