Doba čtení:2 m, 12 s
Podle vicepremiéra Karla Havlíčka bychom se bez zahájení výstavby nového jaderného bloku řítili do stavu, kdy budeme závislí na dovozu elektřiny, i když již dnes víme, že v našem regionu nebude odkud. Foto: MPO

Míříme k bezemisní energetice. Ale s rozumem, tak, abychom neohrozili naši energetickou bezpečnost a zároveň aby to bylo v našich podmínkách ekonomicky obhajitelné a technicky proveditelné, napsal pro Lidovky.cz vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

„Vzhledem k tomu, že v následujících letech budeme postupně odstavovat uhlí, které nám dělá více než 40 procent výroby elektřiny, přecházíme na jádro, obnovitelné zdroje a po určitou dobu rovněž na plyn. V posledních červencových dnech jsme udělali důležité kroky, které nám mohou zajistit energetickou soběstačnost na desítky let dopředu, dostupné ceny energie a stabilní přenosovou soustavu,“ napsal ministr, který zároveň zdůraznil, že respektuje názory odpůrců výstavby nového jaderného bloku.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

„I přes fakt, že téměř dvě třetiny našich obyvatel rozvoj jaderné energetiky podporují, je pochopitelné, že jeden z největších středoevropských projektů budí emoce, obavy a řadu otázek. Podstatné přitom není, jestli za oponenty stojí lobbisté s jinými energetickými zájmy, minoritní akcionáři, politici, zelení aktivisté nebo běžní lidé, kteří chtějí elementární bezpečnostní nebo ekonomické garance. Každý z nich má v tak velkém projektu právo vědět, co a proč děláme, kolik to bude stát, jaká jsou rizika. Oponenti mají právo na to být neznalí, stát nikoliv,“ uvedl Havlíček, podle nějž to ale neznamená, že by se stát nechal od výstavby jádra odradit.

Podle Havlíčka bylo nezbytné, aby tato vláda proces skutečně rozjela. „Pokud bychom to dnes neudělali, za pár let bychom byli na začátku a další vlády by mohly pouze konstatovat, že se řítíme do stavu, kdy budeme závislí na dovozu elektřiny, i když již dnes víme, že v našem regionu nebude odkud. A v neposlední řadě, že na cenu elektřiny z nových zdrojů nebudeme mít vliv. Není totiž absolutně pravda, jak tvrdí někteří kritici, že máme snahu případné vícenáklady za stavbu přenést na spotřebitele a zdražit jim elektřinu. Opak je pravdou. Tím, že před vlastní investicí zafixujeme výkupní cenu elektřiny, z nového zdroje zajišťujeme další generaci energii za předem sjednaných a pro Jádro zajistí spotřebitele výhodných podmínek. Bude-li v té době cena elektřiny na trzích vyšší, což je díky nedostatku zdrojů v Evropě pravděpodobný scénář, bude mít spotřebitel elektřinu v Česku levnější. A pokud by se cena na konci 30. let tohoto století pohybovala náhodou níže, bude dopad na domácnosti i firmy zanedbatelný. Přibližně o řád nižší, než je současný doplatek za obnovitelné zdroje,“ uzavřel Havlíček.