Doba čtení:1 m, 44 s

Dodávky elektřiny musí být stabilní, a proto musí být stabilní i jejich výroba. Jenže to je právě to, co obnovitelní zdroje nemohou garantovat. Bohužel.

Je normální výkyv ve výrobě o 80 procent oproti normálu? U obnovitelných zdrojů (OZE) ano. Přesně tak to zaznamenaly letošní statistiky. Těmito zjištěními se zabývá zpráva společnosti Amper Meteo, o které jsme informovali zde. Ve zprávě se například píše:

„…výrobu z obnovitelných zdrojů letos výrazně zasáhlo počasí. Kvůli suché a teplé zimě s nedostatkem sněhu a následně vody v řekách klesla výroba elektřiny ve vodních elektrárnách o 38 procent. V zimě to bylo o 15 procent. Naopak deštivý červen, v němž spadlo na některých místech i přes 200 milimetrů srážek, způsobil meziročně skokové zvýšení výroby elektřiny ve vodních elektrárnách o polovinu.

Čtěte také:
Dobré zprávy. Elektřina i plyn asi zlevní
Češi žádají energetickou soběstačnost

Energie z větrných a solárních elektráren se vyrobilo v prvním pololetí zhruba stejně v meziročním srovnání. Zamračenější červen však například způsobil meziroční pokles výroby v solárních elektrárnách o 29 procent, naopak větrný únor způsobil zvýšení výroby z větrných elektráren o 80 procent.“

Každý, kdo považuje varování energetiků před bezhlavým protlačováním OZE za bezdůvodné strašení, může z předcházejících čísel vidět, že o strašení nejde v žádném případě. Nejde přitom jen o poklesy výroby, které je potřeba kompenzovat výrobou z jiných zdrojů. Jde také o přebytky výroby, se kterými za klasických okolností energetická soustava nemusí počítat a řešit, co s nimi. Akumulovat totiž elektřinu vyrobenou navíc zatím lidstvo pořádně neumí.

Akumulace vyřešená není, a dokud nebude, nedokáže požadavky odběratelů bezpečně uspokojovat energetika s dominantním podílem OZE. Leda by existovaly odpovídající záložní výrobní kapacity ve fosilních zdrojích (jádro není pro regulaci, nebo zálohu úplně vhodné). Což je řešení, které navrhují energetici od té doby, co zelená lobby začala prosazovat současný trend.

Jeho logika je zcela jednoduchá. Když svítí slunce, využiju toho a nepálím fosil. Když fouká vítr, to samé. Ale když nefouká, nebo nesvítí, nahodím fosilní zdroje, protože jinak nebudu svítit. Spoléhat na možnost dovozu je nebezpečné, protože dovážet nemusí být co (např. zde a zde).

Kdo to nechápe, ruku nahoru, prosím.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa