Češi žádají energetickou soběstačnost

Obyvatelé České republiky odmítají, aby se země stala závislá na dovozu elektřiny ze zahraničí.

Podle 92 procent Čechů je nutné, aby Česká republika byla i v budoucnu v oblasti výroby elektrické energie soběstačná. Většina lidí vidí budoucnost tuzemské energetiky v kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění provedeného agenturou IBRS.

Názor, že k soběstačnosti, snížení zátěže životního prostředí a nižším cenám přispívá právě jádro, stále posiluje. Na jaře bylo pro rozvoj jaderné energetiky v České republice 63 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2014,” uvedl ředitel agentury IBRS Miloš Rybáček. Aktuální výzkum provedla agentura na vzorku 500 respondentů starších 18 let během května letošního roku.

Čtěte také:
Dukovany bude řídit Roman Havlín
Energetická soběstačnost je český trumf

IBRS upozornila, že jaderná energetika je stále nejpreferovanějším budoucím zdrojem energie v ČR, vzrostly však také preference obnovitelných zdrojů. Preference obou zdrojů se tak částečně překrývají. „Překvapilo nás, že odpovědi na otázku, jestli jádro nebo obnovitelné zdroje, nejsou černobílé. A že společnost není rozdělena jen na ty, co podporují jádro, a na ty, co podporují obnovitelné zdroje. Více než třetina vidí budoucnost ve výrobě elektřiny z obou těchto zdrojů souběžně,” podotkl Rybáček.

Pozitiva jaderné energetiky vidí podle výzkumu Češi hlavně v levné výrobě velkého množství elektřiny. Jaderné elektrárny jsou také ve svém širokém okolí vnímané jako důležití a prestižní zaměstnavatelé. Jako nejčastější argument proti jaderné energii naopak zaznívá problém s použitým palivem. Za nejvhodnější řešení pro jeho uskladnění považují Češi trvalé hlubinné úložiště, které preferuje 32 procent lidí, naopak mezisklady vyhořelého paliva preferuje jen osm procent Čechů, uvedla agentura.

Vizi, že nejvýznamnějšími energetickými zdroji budou do budoucna v ČR jaderné a obnovitelné zdroje, několikrát v poslední době zopakoval vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná projekt v Dukovanech dostávat až v posledních měsících.