Doba čtení:1 m, 24 s
Drtivá většina emisních povolenek se prodala v systému obchodování s emisemi Evropské unie ETS. Foto. pixabay.com

Celková hodnota globálních trhů s emisními povolenkami loni stoupla o 20 procent na rekordních 229 miliard eur (téměř šest bilionů Kč) z důvodu očekávaného zpřísnění emisních limitů. Hlavní podíl na tom měl systém obchodování s emisemi Evropské unie ETS, který se na celkové hodnotě podílel téměř 90 procenty. Vyplývá to z průzkumu společnosti Refinitiv.

Může se to zdát v rozporu s očekáváním, že v roce, kdy emise výrazně klesly kvůli pandemii, ceny uhlíku a globální hodnota trhu stouply na nový rekord,“ uvedla analytička Refinitiv Haege Fjellheimová. „Na velkých trzích s emisemi uhlíku rostly ceny a objem vlivem očekávání přísnějších emisních limitů kvůli budoucím klimatickým cílům,“ dodala.

Čtěte také:
Novela o povolenkách nabyla účinnosti
Havlíček: Jádro zajistí energetickou soběstačnost

Podpůrným faktorem pro trh s emisemi bylo očekávání ambicióznějšího klimatického cíle Evropské unie do roku 2030.

Systémy obchodování s emisemi, nebo také trhy s uhlíkem, jsou tržní nástroje určené k omezení emisí skleníkových plynů. Stanovují strop pro množství emisí, které země nebo firmy mohou vypustit. Pokud tyto limity překročí, mohou si koupit povolenky od jiných.

V Severní Americe jsou dva regionální trhy s uhlíkem – Západní klimatická iniciativa a Regionální iniciativa pro skleníkové plyny. Jejich hodnota loni vzrostla o 16 procent, v případě západní iniciativy na 22 miliard eur a případě regionální iniciativy na 1,7 miliardy eur, dodal Refinitiv.

Čínský prezident Si Ťin-pching v září slíbil zvýšit cíle snižování emisí v zemi, která je největším producentem skleníkových plynů na světě. Ve čtvrtém čtvrtletí pak vláda zveřejnila pravidla pro národní systém obchodování s emisemi, napsala agentura Reuters.