Doba čtení:2 m, 41 s
Pohled na Horní Jiřetín. Foto: commons.wikimedia.org

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měla podporovat taková varianta řešení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, která nebude znamenat bourání domů. Proti bourání sídel je i ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Informaci přinesla ČTK.

Šéfové tří koaličních stran tak reagovali na dnešní oznámení ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), který podpoří variantu rozšíření limitů na lomu Bílina a částečné prolomení na lomu ČSA. To by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně.

„Podle mě bychom měli umožnit částečnou těžbu uhlí pro potřeby naší energetiky zejména pro potřeby teplárenství, ale domnívám se, že nemusíme prolamovat limity tam, kde by to ohrozilo lidské osídlení, kde by to znamenalo nutnost bourání části měst nebo nějaké vesnice,“ řekl novinářům Sobotka v Brně.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. ČTK řekl, že to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti bourání domů v Horním Jiřetíně je také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Proti jakémukoliv prolomení limitů se staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína.

Nová předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová v České televizi uvedla, že strana je pro plné zachování limitů. Upozornila, že v ČR se ročně těží kolem 40 milionů tun hnědého uhlí ročně a pro teplárenství je potřeba asi sedm milionů tun, zbytek se pálí například v neefektivních elektrárenských provozech. Česko přitom vyrábí velké množství energie na vývoz. Se zásobami uhlí, které jsou teď za limity, by se neměla plánovat těžba v nejbližších desítkách let. Uhlí je podle Drápalové velmi cenná surovina, kterou je potřeba si ponechat do budoucna.

Ministerstvo průmyslu pracuje ze čtyřmi variantami těžby uhlí v Ústeckém kraji. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA. Čtvrtá varianta, kterou podporují odboráři,  počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

O limitech bude v pondělí 2.února jednat tripartita. Na jednání vlády má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula serveru iUHLI.cz řekl, že bude dál prosazovat plné prolomení limitů. Další těžbu uhlí v minulosti podpořil také prezident Miloš Zeman nebo hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

ODS je připravena vést diskusi o prolomení limitů těžby uhlí a to především v rámci širší debaty o energetické koncepci, sdělil iUHLI.cz místopředseda strany Martin Novotný. Základními faktory jsou v tomto směru energetická bezpečnost vnější i vnitřní, a to v souvislosti s mezinárodní situací, a ekonomický rozvoj země. „Pokud by převážily argumenty pro prolomení, stát musí s obyvateli území jednat seriózně, nabídnout přijatelné a výhodné podmínky řešení jejich osobní situace a garantovat následnou kvalitní rekultivace těžbou postiženého území,“ dodal Novotný.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991. „Jejich absolutní zachování považuji v současné době za nerozumné,“ uvedl již dříve Mládek.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa