Doba čtení:2 m, 5 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Za limity na lomu ČSA leží pro druhou etapu těžby, která končí několik stovek metrů před areálem Unipetrolu v Záluží, 287 milionů tun nejkvalitnějšího hnědého uhlí v ČR. Tato etapa, o níž se právě nyní jedná, by při plném prolomení limitů zajistila Severní energetické těžbu zhruba do roku 2060 a zabránila zvýšení zaměstnanosti. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Těžba ve druhé etapě podle ní může zajistit zdroj bezpečné domácí suroviny pro polovinu Prahy,  pro Strakonice, Otrokovice a další města a podniky. Naopak konec těžby znamená, že na Mostecku přibudou další tisíce nezaměstnaných, jejichž místa jsou navázána na obsluhu dolu i na spotřebu horníků.

Uhlí z ČSA je svými parametry vhodné pro teplárenství. Městské teplárny i průmyslové energetiky jsou taky jeho hlavními odběrateli. Uhlí v ČR vytápí domácnosti čtyřem milionům lidí. Ohřívá školy, nemocnice a další veřejné instituce a v současné chvíli není, jak ho nahradit, aby přitom nedošlo k násobnému zdražení tepla.

„Všichni naši klienti mají kontrakty omezeny nejdéle rokem 2022, kdy předpokládáme definitivní ukončení těžby na hlavní porubní frontě před územními ekologickými limity. Někteří mají uzavřenu opci, která jim umožní uhlí odebírat i po případném pokračování těžby. To ale nemůžeme garantovat. Většina z našich zákazníků potřebuje uzavřít v případě prolomení limitů smlouvy za horizont roku 2040, aby mohli provést ekologizaci podle požadavků EU,“ upozornila mluvčí. Již dříve uvedla, že Severní energetická je na další těžbu v lomu ČSA připravena, rozhodnutí ale musí padnout včas.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes v prohlášení oznámil, že podpoří variantu rozšíření limitů na lomu Bílina a částečné prolomení na lomu ČSA. Tuto variantu předloží ministrům. Při své nedávné návštěvě Mostecka řekl, že k hlavním kritériím pro rozhodování o limitech jsou zaměstnanost, sociální a ekonomická stabilita v regionu. Připomněl rovněž, že stát by měl v budoucnu zajistit centrální zásobování teplem vyrobeného z hnědého uhlí pro zhruba čtyři miliony lidí. Další alternativy existují, jsou ale výrazně dražší.

Generální ředitel Teplárny Strakonice Aleš Seitz v České televizi uvedl, že případný přechod tepláren z uhlí na plyn by cenu tepla pro Čechy prodražil. Dodal, že například ve Strakonicích by se cena tepla, která se nyní pohybuje okolo 640 Kč/GJ včetně DPH, dle propočtů teplárny zvýšila rázem na zhruba 800 až 900 Kč/GJ. Seitz zároveň upozornil, že ropa a plyn jsou dnes rizikové faktory, které mohou silně ovlivnit krize.

Zdroj: Teplárenské sdružení ČR
Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa