Doba čtení:1 m, 15 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Stávka horníků v polské státní uhelné společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) začíná nabírat na dramatičnosti. Podle vedení firmy v čele s Jarosławem Zagórowským je totiž protest v pěti dolech společnosti nelegální. Napsal to server dziennikzachodni.pl.

Odboráři požadují odvolání celého vedení společnosti. Dalším požadavkem je anulování propuštění devíti odborových předáků, které chce vedení JSW propustit za solidarizující protesty s horníky Kompanii Weglove, kteří protestovali před několika týdny.

To dnes ostře odsoudil předák Odborového svazu „Sierpień 80“ Bogusław Ziętek. “Pokud budou naši kolegové propuštěni, vyzveme horníky ke generální stávce ve všech polských dolech. Nenechali jste nás ve štychu, když horníci Kompanie Weglowe bojovali o udržení svých pracovních míst. Můžu vám slíbit jedno. Nenecháme vás osamocené ve vašem boji o vaše práva,“ prohlásil Ziętek před protestujícími horníky dolu Budryk.

Zástupci stávkujících horníků se dnes setkali ve Varšavě s dozorčí radou firmy a prezentovali svůj pohled na situaci v JWS. Dozorčí rada vzala jejich názory na vědomí a jednala s vedením společnosti. Další stranou sporu v konfliktu kolem JWS je Sdružení malých akcionářů. „Představitelé odborů často zapomínají na to, že 45 procent společnosti vlastní privátní investoři, v tom tisíce malých akcionářů, které reprezentuje naše sdružení. Polský stát má zbývajících 55 procent. Apelujeme proto na odboráře, aby neblokovali změny a reformy ve společnosti,“ napsal v otevřeném dopise horníkům předseda sdružení Jaroslaw Dominiak.

Akcie společnosti začínaly v roce 2011 na 136 zlotých. Dnes se prodávají za cenu kolem 20 zlotých.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa