Doba čtení:2 m, 12 s
Analytik J&T Banky Michal Šnobr

Stále více velkých institucí od světových bankovních gigantů po vlády se pod tlakem veřejného mínění vzdává aktivit spojovaných s uhelnou energetikou. Mluví se o uhelném soumraku. V komentáři pro server E15.cz to napsal analytik J&T Banky Michal Šnobr.

Realita je podle něj ale ještě složitější. „Stejně drastickým pádem jako dodávky černého uhlí prochází v posledních měsících v našem regionu i dodávky plynu. Plyn ztratil za poslední dva roky dvě pětiny ceny, za posledních pět měsíců 25 procent. A ani to zřejmě není do budoucna vše. Tento vývoj souvisí i s propadem cen elektřiny v našem regionu včetně opětovného rozkolísání trhu s emisemi EU ETS,“ dodal Šnobr.

Česká vláda má už dnes v podobě OKD před očima první důkaz potvrzující, že ti nejslabší jdou z kola ven

Toho překvapuje postoj českého energetického mainstreamu včetně vlády. Velmi pošetilá je podle Šnobra víra, že v globalizovaném světě komodit, uvnitř evropské byrokracie a jako soused mocného Německa s extrémní energetickou politikou, má Česko ještě budoucnost vlastní energetiky pevně v rukou. „Nadále je přehlížen fakt, že komoditní trhy se již bez kontroly uchýlily k samozničující politice, jejímž výsledkem bude kolaps části trhu a následné kontrolované dožití sektorových aktiv. Česká vláda má už dnes v podobě OKD před očima první důkaz potvrzující, že ti nejslabší jdou z kola ven. Přesto stále nechápe,“ podotýká analytik a menšinový akcionář ČEZ Šnobr.

Čtěte také:
Blog: Barack Angele uhlí nezakáže
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Jak jinak si prý vysvětlit postoj vlády k pošilhávání ČEZ po uhelných aktivech na východě Německa. „Pod tlakem minulých akvizičních omylů, problematických investic ve výrobě, provozních selhání v Dukovanech a drasticky padajících cen elektřiny má být skomírající hospodaření ČEZ nově vystaveno dalšímu nepřiměřenému riziku? A ještě na politicky a ideologicky řízeném energetickém trhu v Německu? Co má být výsledkem? Získání vystresovaných uhelných aktiv, která sice evidentně přežijí ještě dlouhá léta, nicméně pod obrovským politickým a veřejným tlakem a s minimálními maržemi,“ tvrdí Šnobr.

Ty úvahy jsou podle něj o to divnější, že ČEZ tentýž region z důvodu rizika už jednou opustil. Podle Šnobra je třeba zodpovědět několik klíčových otázek. „Je česká vláda připravena řešit v budoucnu obdobné problémy horníků jako dnes v OKD i v Německu, navíc pod kuratelou německých politiků? Kdy už si v Česku přiznáme, že volný společný trh s elektřinou v Evropě je politickou chimérou a realita směřuje k úplnému opaku, tedy k rozpadu a dominanci národních řešení?“ ptá se Šnobr.

Mohlo by vás zajímat:
Damoklův meč a dvojí metr na horníky
Óda jaderného fyzika na německé uhlí
Zelená energie? Ďáblova alternativa

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa