Doba čtení:1 m, 48 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Uhlí je pro Německo překlenovací technologie do doby, než se přeorientuje z jaderné energetiky na obnovitelné zdroje (OZE). Ještě před ukrajinskou krizí Němci počítali s tím, že touto technologií bude plyn. V rozhovoru pro server iUHLI.cz to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc, který stojí za Státní energetickou koncepci Česka.

Němci připouštějí, že budou pálit více uhlí. Nedávno ale zaznělo, že je to pro ně nepřijatelné a přijmou proto opatření, která mají vyřadit z trhu ty nejstarší, nejméně účinné uhelné elektrárny, uvedl Šolc. Domnívá se, že vzhledem k razanci, s jakou kvůli katastrofě v japonské Fukušimě stopli jádro, tak mohou udělat to samé i s uhlím. Najdou si pro to nástroje a klidně budou riskovat nějaké arbitráže.

Pokud je Německo skutečně ochotno financovat další rozvoj obnovitelných zdrojů, pak z hlediska teoretické kapacity na to podle Šolce prostor má. „Samozřejmě bude pulzovat se sousedními soustavami, s uhlím to úplně technologicky nejde, plyn tam bude hrát svou roli. Uhlí ale půjde někdy v letech 2030 až 2035 dramaticky dolů,“ dodal.

Německo plánuje zavedení tzv. kapacitních plateb, tedy jisté formy podpory, která tamním elektrárnám umožní dále fungovat. Šolc upozornil, že si Němci nechali zpracovat několik studií potvrzujících, že náklady na kapacitní platby by byly poměrně vysoké a někdo je pochopitelně musí zaplatit, konkrétně zákazníci. Jejich zákazníci, kteří mají druhou nejdražší elektřinu v celé Evropě, by ji pak ale měli nejdražší.

To by podle Šolce bylo obtížné politické rozhodnutí, protože i v tak bohaté zemi, jako je Německo, se už začíná objevovat pojem energetická chudoba. „Mezitím Francie a Itálie dělají jednoznačné kroky směrem ke kapacitním platbám, takže v Německu ta diskuse běží, uvidíme, jak dopadne. Jestli se Německo rozhodne, tak my také budeme hledat model,“ doplnil Šolc.

Naopak Polsko se podle Šolce v budoucnu bez uhlí neobejde. Poláci si uvědomují, že budou muset mít svoji jadernou energetiku, akcentují také rozvoj větrných elektráren v severních oblastech. Šolc míní, že Polsko spustí jadernou elektrárnu dřív než Česko, protože ji potřebuje. „A to přitom mají horší pozici, protože veškerou jadernou infrastrukturu musí vybudovat z nuly. Nám stačí jenom ji neztratit,“ podotkl náměstek.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa