Stát rozdělí mezi provozovatele energetických distribučních sítí 6,7 miliardy korun na modernizaci regionálních distribučních soustav. Cílem je vytvoření dodatečné kapacity pro připojení obnovitelných zdrojů energie do distribučních sítí a zároveň zmírnit dopady potřebných investic na regulovanou složku ceny elektřiny.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní vyhlásilo novou výzvu na posílení kapacity sítí z Národního plánu obnovy.
„Modernizace distribuční soustavy je nedílnou součástí rozvoje obnovitelných zdrojů a modernizace naší energetiky. Tato výzva podpoří investice provozovatelů distribučních sítí a zároveň zmírní navyšování regulované složky ceny elektřiny, ke které právě kvůli investicím do soustavy dochází,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Cílem výzvy je posílení kapacity distribučních soustav a navýšení jejich připojitelného výkonu nejen pro obnovitelné zdroje energie formou konvenčního posílení sítí. Peníze lze použít například na nové vedení, transformovny nebo trafostanice.
Miliardy pro obnovitelné zdroje možná spolknou jiné priority
„Vzhledem k tomu, že provozovatelům bude na dané investice poskytnuta dotace, nebude možné následně u Energetického regulačního úřadu uplatnit zisk z hodnoty investice, což zmírní nárůst regulované složky ceny elektřiny, kterou hradí spotřebitelé,“ uvedl vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO René Neděla.
O dotaci mohou požádat provozovatelé regionálních distribučních soustav, ke kterým je připojeno více než 90 000 odběrných míst zákazníků. Čas mají do konce letošního roku.
Regulovaná složka ceny energií od letošního roku výrazně vzrostla. Pro domácnosti se u elektřiny meziročně zvýší 65,7 procenta, což by mělo znamenat asi 1077 Kč za megawatthodinu (MWh) víc. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupla u velkých odběratelů.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny v letošním roce u domácností tvoří přes 39 procent konečné ceny, u plynu pak zhruba 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky na konečné ceně nižší.