Doba čtení:1 m, 25 s
Větrníky Foto: iUHLI.cz
Brojení proti nákladům EU na ekologickou transformaci se stalo vítězným politickým tématem již v několika zemích. Foto: iUHLI.cz

Předseda Evropské rady Charles Michel navrhl během summitu vedoucích představitelů EU zrušit téměř celý fond ve výši 10 miliard eur, který má Evropě pomoci vybudovat energetické sítě budoucnosti – větrné turbíny, vodíkové elektrárny, zachycování uhlíku.

Návrh je reakcí na kritiku ze strany některých států EU, zejména ze severu, které chtějí omezit své příspěvky do rozpočtu EU a zajistit, aby byly peníze na konkurenční priority, jako je omezování nelegální imigrace a rostoucí vojenské výdaje, napsal server Politico.eu.

Michelův kompromis by snížil fond pro obnovitelné zdroje energie – oficiálně nazvaný Platforma strategických technologií pro Evropu (STEP) – na 1,5 miliardy eur. Zbývající původně určené peníze by se podle nejnovějšího návrhu přelily do peněžního fondu určeného na vojenské investice.

Většina lidí chce dál uhlí, nechtějí platit víc kvůli OZE

Výměnou za to by Brusel nabídl zemím větší flexibilitu v tom, jak mohou využívat prostředky z fondu soudržnosti EU – rozpočtové injekce pro státy s nižšími příjmy určené ke snížení ekonomické nerovnosti. To by teoreticky umožnilo zemím pokračovat v některých investicích do obnovitelných zdrojů energie.

Potenciální snížení je však předzvěstí rostoucího boje Evropy o zdroje masivních investic potřebných k dosažení klimatických cílů. Také Německo, největší evropská ekonomika, muselo nedávno po rozhodnutí soudu drasticky omezit svůj rozpočet na ochranu klimatu. A brojení proti nákladům EU na ekologickou transformaci se stalo vítězným politickým tématem pro některé pravicové strany.

Plán na drastické omezení fondu EU pro zelené technologie nemá jednomyslnou podporu. Lídři nebyli minulý týden schopni uzavřít konečnou dohodu a budou muset v lednu obnovit diskuse před mimořádným summitem lídrů EU.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa