Doba čtení:1 m, 55 s
Lokální topeniště
Znečištění ovzduší z lokálního topeniště v Praze 6, Veleslavíně. Foto: Wikipedia

Vláda dnes schválila novelu zákona o ochraně ovzduší, která má mimo jiné úřadům umožnit kontrolovat, čím lidé v domech topí. Za neumožnění kontroly může hrozit pokuta až do výše 50 tisíc korun, napsal server Novinky.cz.

Návrh, který předložil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), má řadu odpůrců, kteří argumentují narušením soukromí. Zastánci argumentují, že půjde i o preventivní opatření, které potenciální znečišťovatele odradí. Zákon nyní posoudí parlament.

Ministerstvo v předkládací zprávě uvádí, že Česko má problém s velkým množstvím zastaralých zařízení, která umožňují spalování odpadu. Navrhlo proto, aby úředníci, pokud vzejde v jednom roce opakovaně podezření na porušení zákona, mohli v domech zkontrolovat kotle. Nejdříve majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola.

Čtěte také:
Kvalita ovzduší? Problémem jsou lokální topeniště
Zachrání kotle ovzduší?

Ten, kdo ji domů nepustí, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Pokuta ve stejné výši bude hrozit i v případě spáchání přestupku. Kontroly mají začít od ledna 2017 a vyvolat je budou moci i bdělí sousedé. Pokud se jim bude zdát kouř z komína podezřelý, mohou poslat na úřad důkaz – fotografii nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem.

“Legislativní rada vlády potvrdila náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu a přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit,” řekl Brabec. V okolních státech jsou podle něj kontroly přímo v domácnostech běžné. Odhadované náklady na provedení jedné kontroly spalovacího zdroje umístěného v domácnosti činí podle důvodové zprávy kolem 4500 korun.

Ústavní právníci k návrhu odmítaví nejsou. Podle Jana Kysely z Karlovy univerzity je ochrana života a zdraví v Listině základních práv a svobod uvedena jako výjimka z práva na nedotknutelnost obydlí a je na tuto situaci aplikovatelná. “Obecně platí zásada nikomu neškodit, a existuje-li důvodné podezření, že to někdo nerespektuje, patrně je dobré mít nástroj, který potvrdí, nebo vyvrátí, zda k porušení uvedené povinnosti došlo, či ne,” řekl jiř dříve Mf DNES bývalý šéf Ústavu státu a práva Vladimír Balaš.

Mohlo by vás zajímat:
Začarovaný kruh znečištěného ovzduší
Jaké budou kotle po roce 2020?
Rýpadlo, které šetří palivo i ovzduší