Doba čtení:1 m, 48 s

Vláda dnes jednala o novele zákona o ovzduší. Zákon předložil ministr životního prostředí Richard Brabec a jeho cílem by mělo být posílení ochrany ovzduší a lidského zdraví před znečištěním. Nepochybně jde o potřebnou snahu, problémem ale je, jakým způsobem se u nás k ochraně ovzduší přistupuje.

Podle zprávy Ministerstva životního prostředí je ovzduší nejvíce znečištěné v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Ministerstvo zároveň zdůrazňuje, že hlavním viníkem není ani těžba uhlí, ani výrobní podniky, ale lokální topeniště, tedy domácnosti, a doprava. A právě v tomto bodě se dostáváme do začarovaného kruhu. Ministerstvo ve zmíněné novele zákona navrhuje, aby byly umožněny kontroly přímo v domácnostech a lidé, kteří topí nelegálním topivem, tak mohli být postihováni. To je nepochybně v pořádku. Ale zároveň je třeba vrátit se k příčině, proč to zmínění hříšníci dělají.

Tu není třeba složitě vymýšlet, jde o peníze. Čím dražší jsou povolená topiva, tím častěji se některé skupiny občanů uchylují ke spalování odpadků včetně plastových PET lahví a podobných chuťovek, kvůli nimž z komínů stoupá dým roztodivných barev. V zájmu ochrany tuzemského ovzduší by tak jednoznačně měla být fyzická i cenová dostupnost paliv, která životní prostředí zatěžují výrazně méně, zejména pokud jsou spalována v ekologických kotlích.

Čtěte také:
Zavede vláda kontroly, čím lidé doma topí?
Inspektoři ČOI si posvítili na prodejce uhlí

Jenže zejména ekologičtí aktivisté, ale i mnozí politici, vedou dlouhodobou válku proti pokračování těžby tuzemského uhlí. To je přitom tradičním a cenově dostupným topivem, jak pro velké teplárny, tak i pro individuální spotřebitele, kteří navíc mohou čerpat dotace na výměnu starých kotlů za nové, výrazně ekologičtější.

Pomalu se dostáváme na konec našeho začarovaného kruhu. Pokud nebude dostatek uhlí, půjdou nahoru ceny jiných topiv. Takový je zákon trhu. A tyto ceny nebude řada lidí ochotna a nejspíš ani schopna akceptovat. To nepovede k ničemu jinému, než ke zvýšení počtu těch, kdo se uchýlí k topení čímkoli, co dokáže vyhřát jejich dům. Ekologie půjde zcela stranou. Kvalita ovzduší se ještě zhorší. Boj aktivistů s uhlím tak může skončit jejich vítězstvím, ale hrozí, že bude z mnoha důvodů opravdu Pyrrhovo.

Mohlo by vás zajímat:
Hlad po hnědém uhlí roste
Jaké budou kotle po roce 2020?
Zachrání kotle ovzduší?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa