Doba čtení:2 m, 11 s
Bagr
Ilustrační foto: Imagio.cz

Starostka města Litvínova Kamila Bláhová (ANO) odmítá obnovení institutu vyvlastnění pro potřeby těžby uhlí a diskusi o nových povrchových lomech v Ústeckém kraji. Požaduje také odepsání zásob hnědého uhlí za limity.

Vedení města nesouhlasí s návrhem surovinové politiky ČR, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, zaslalo proto ministerstvu připomínky. Největší problém má se zásobami hnědého uhlí, napsal Mostecký deník.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v říjnu rozhodla, že budou prolomeny limity na lomu Bílina, na lomu ČSA je naopak zachovala. „Návrh ministerstva ponechává otázku územně ekologických limitů v lomu ČSA podmíněně otevřenou s tím, že další zhodnocení proběhne v roce 2020. Žádáme proto, aby inkriminovaná část o limitech těžby byla nahrazena novou formulací, která jasně stanovuje, že limity u lomu ČSA zůstanou v platnosti,“ řekla Bláhová. Ideálním řešením je podle radnice zásoby hnědého uhlí za limity odepsat.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) po rozhodnutí kabinetu o limitech uvedl, že vláda kvůli nejistotě v oblasti jaderné energetiky odepsat těžbu uhlí pod Horním Jiřetínem definitivně nemohla. „Kdybychom si byli jisti, že Dukovany budou fungovat do roku 2037 a hladce se rozběhne výstavba dalších bloků, tak můžeme teoreticky odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem. Protože si nejsme jisti, tak to vláda neudělala,“ řekl v rozhovoru pro DVTV Mládek.

Čtěte také:
Limity na ČSA nakonec padnou
Rozhodnutí o ČSA je chybou ČSSD

U ložisek hnědého uhlí je podle návrhu surovinové politiky nutné vyžadovat jejich zákonnou ochranu v rámci platné legislativy. Udržení dlouhodobé těžební schopnosti v hnědouhelném hornictví je podle ministerstva nezbytné také jako „plán B“ pro případ řešení nečekaných či neplánovaných událostí v energetice, například kdyby z nějakého dnes neznámého důvodu nedošlo k dostavbě nových jaderných bloků, nebo by byla ČR nucena některé své jaderné reaktory odstavit. V takovém případě by těžba hnědého uhlí podle MPO představovala jedinou alternativu k prakticky totální závislosti na zahraničních energetických zdrojích a obrovské zranitelnosti. Nástrojem k prosazování surovinové politiky je podle ministerstva na prvním místě horní zákon.

Ministerský návrh podle Litvínova připouští i kroky, které by vedly k otevírání nových povrchových velkolomů „na zelené louce“ v lokalitách Bylany, Záhořany a Podlesice. „Uvedené rezervní lokality se nalézají v obydleném území, kde by opět hrozily stavební uzávěry v dotčených obcích a zastavil by se jejich územní rozvoj, jak to známe z minulosti například z Horního Jiřetína. Požadujeme omezení navrhované extenzívní ložiskové ochrany pouze na nezastavěná území. A zásadně odmítáme debatu o obnovení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně,“ doplnil místostarosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN).

Mohlo by vás zajímat:
Přístup k uhlí rozděluje Evropu
Sedm důvodů, proč těžit uhlí
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa