Doba čtení:1 m, 41 s

Paris Eifell

Podle Teplárenského sdružení ČR závěry pařížské konference OSN o ochraně klimatu v praxi nic nezmění. Ze schválené dohody vyplývá, že lidstvo se má v tomto století zbavit závislosti na fosilních palivech, směřovat k zastavení růstu globální teploty optimálně na hranici 1,5 stupně Celsia a nepřekročit hranici dvou stupňů.

„Je to velké vítězství francouzské diplomacie a fakticky porážka EU, protože z praktického hlediska se globálně nezmění vůbec nic,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Čína jako „rozvojová země“ bude podle něj moci nadále zvyšovat emise a Spojené státy dohodu nakonec neratifikují, stejně jako Kjóto. V Kjótském protokolu, který má pařížská dohoda nahradit, se průmyslové země zavázaly snížit emise skleníkových plynů o 5,2 procenta, napsaly Finanční noviny.

Naopak společnost ČEZ přijatou dohodu hodnotí velmi kladně. „Už jen z příprav na ní vzešla řada závazků, které přispějí ke zlepšení životního prostředí. Již před samotnou konferencí se přes 160 států zavázalo k dobrovolným závazkům k ochraně klimatu. Skupina ČEZ si předsevzala zlepšit energetickou účinnost a snížit v ČR emise oxidu uhličitého na vyrobenou MWh elektřiny o 46 procent do roku 2020 ve srovnání s rokem 2001,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Čtěte také:
Blog: Barack Angele uhlí nezakáže
EGAP kvůli klimatu přidusí uhlí

„Jsme připraveni plnit a samozřejmě již nyní plníme veškeré dohody, které přispívají ke zlepšení životního prostředí, včetně plnění emisních limitů skleníkových plynů,“ uvedla mluvčí skupiny Třinecké železárny Pavla Jurásková. Konkurenceschopnost Evropy však bude podle ní ohrožena, nebude-li dohoda platná pro všechny země. Měla by být spravedlivá a vyvážená pro všechny zúčastněné, dodala.

Experti Klimatické koalice v ČR vidí zásadní nedostatek v tom, že chybí konkrétní kroky, které povedou k potřebnému snížení globálních emisí skleníkových plynů do poloviny století. Jednotlivé státy nyní budou muset přijmout zákony a strategie pro dostatečné snížení emisí. Aktuální závazky, včetně těch, co předložily EU a ČR, by podle nich nestačily ani na splnění cíle dvou stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZ významně sníží uhlíkovou stopu
Zastaví summit oteplování nebo jen potopí těžaře?
EU plní své plány, emise klesají

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa