Doba čtení:1 m, 37 s
OKD horníci
Ilustrační foto: OKD

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům černouhelné společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.

Skupina se má sejít poprvé již zítra. Měla by hledat různé varianty pomoci regionu. Bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je také další provozování části OKD, napsaly Finanční noviny.

„Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020. Jde ale o to, aby závazky stávajícího majitele nebyly přeneseny na ty nové subjekty,“ upozornil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) odmítá finanční pomoc OKD, jejímž majitelem je společnost New World Resources (NWR). Problémem OKD jsou již několik let klesající ceny uhlí. Návrh řešení situace, který státu předložila společnost NWR, však označil Mládek už dříve za nehorázný.

Čtěte také:
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil
Kvůli Paskovu hrozí hromadné propouštění

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požadovala zhruba čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě. „Od managementu firmy jsme dostali návrh, o kterém jsme se odmítli bavit, a který byl dodán 48 hodin před jednáním. Nicméně jsme připraveni jednat na počátku příštího roku, ale odmítáme se podřizovat nějakým ultimátům,“ řekl dnes Mládek.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. NWR od ledna do září snížila ztrátu na zhruba 436 milionů korun ze 3,45 miliardy korun ve stejném období loni. Ratingová agentura Standard & Poor’s kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity v listopadu snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, že by těžební firma mohla do roka zbankrotovat.

Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační