Doba čtení:1 m, 34 s
Pavel Tykač je šestým nejbohatším Čechem. Foto: iUHLI.cz.

Finančník a uhlobaron Pavel Tykač se stal spolu se svou manželkou Ivanou donátorem výuky českého jazyka a bohemistky na Oxfordské univerzitě. Věnoval jí zhruba 35 milionů korun, které budou použity na vytvoření stabilního pedagogického zázemí minimálně na dvacet let dopředu.

Tuto sobotu univerzita, jež ze svých zdrojů přidala do oboru dalších 800 tisíc liber, manžele Tykačovi oficiálně přivítala mezi svými významnými sponzory. „Jsem velmi rád, že se katedru bohemistiky na naší koleji podařilo díky Tykačovým zachovat,“ uvedl pro Forbes Master Ivor Crewe, nejvyšší postava University College, což je nejstarší kolej na Oxfordu.

Čtěte také:
Tykač chystá miliardové investice v Evropě
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari

Pod ní bude výuka českého jazyka a literatury pokračovat. Oxford byla v průběhu druhé světové války údajně jediná britská univerzita, která umožňovala uprchlým Čechoslovákům dokončit svá studia v češtině a samotná její studia na ní mají tradici od osmdesátých let minulého století.

„O situaci češtiny na Oxfordu jsme se dozvěděli náhodou a přišlo nám správné ji podpořit,“ uvedla Ivana Tykač, která je zároveň šéfkou obecně prospěšné společnosti Women for Women, jež pomáhá ženám v těžkých životních situacích a patří pod ní také aktivita Obědy pro děti. Ta zajišťuje stravování dětem ze sociálně slabých rodin.

Ročně šestý nejbohatší Čech daruje zhruba 45 milionů korun a podle Forbesu se tak řadí do první desítky nejštědřejších tuzemských byznysmenů. Tykačovi spolu s Oxfordem jednali o podpoře češtiny už v roce 2015.

Poprvé v historii má tak katedra českého jazyka na Oxfordu svého konkrétního donátora. Vznikl takzvaný Ivana and Pavel Tykač Fellowship, což je garance pracovního místa, které obor zastřeší do dalších let. Obsazeno by mělo být letos na podzim.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa