Doba čtení:1 m, 27 s
Taketoyo je jedna z největších japonských uhelných elektráren, je provozována na společném spalování uhlí a biomasy. Foto: wikipedia.org

Společnost JERA, největší japonský výrobce elektrické energie, prověří dvě tepelné elektrárny, které používají dřevní biomasu podobně jako tepelná elektrárna Taketoyo, kterou 31. ledna zasáhl požár.

Blok Taketoyo č. 5 v prefektuře Aiči, jedna z největších japonských uhelných elektráren, je provozována na společném spalování uhlí a biomasy. Ve středu přerušila provoz poté, co z blízkosti kotle vycházel kouř a na pásovém dopravníku dopravujícím palivo vypukl požár, napsal server Reuters.com.

Společnost JERA uvedla, že v tepelné elektrárně Hekinan v prefektuře Aiči a v elektrárně Hitachi Naka v prefektuře Ibaraki severně od Tokia provede mimořádné kontroly mechanických zařízení, jako jsou elektromotory a další stroje.

Cenu kvalitního uhlí žene nahoru Japonsko a Jižní Korea

Zatím není, co způsobilo požár v elektrárně Taketoyo, ani kdy by mohlo být zařízení znovu spuštěno, řekl mluvčí společnosti JERA agentuře Reuters. Požár byl uhašen ještě téhož dne, ale ve čtvrtek brzy ráno vypukl znovu a byl uhašen za hodinu.

Energetická síť Chubu Electric, která řídí energetickou bilanci v regionu, srdci japonské průmyslové výroby, neměla po požáru žádné výpadky.

Možná existuje dostatečná volná uhelná kapacita jinde, která by tuto mezeru pokryla, ale pokud ji nebude možné využít, může tento výpadek uhlí způsobit dodatečnou poptávku po LNG až ve výši 1,5 milionu tun ročně,” uvedl Saul Kavonic, energetický analytik společnosti MST Marquee.

Dovoz LNG do Japonska se v loňském roce snížil o 8 % na 66,2 milionu tun a byl nejnižší od roku 2009 v důsledku obnovení provozu jaderných elektráren a zvýšeného využívání obnovitelných zdrojů energie. Japonsko je druhým největším dovozcem LNG na světě za Čínou.