Doba čtení:1 m, 52 s
Zařízení tvoří 1360 bateriových modulů a obsahuje 90 tun lithia. Stálo 200 milionů korun. Ilustrační foto: ČEZ

Skupina ČEZ zahájila v Ostravě-Vítkovicích provoz největšího bateriového systému v České republice. Vybudování systému stálo více než 200 milionů korun. Baterie ale pojme energii pokrývající spotřebu pouze 1300 domácností. A to jen jediný den.

Zařízení tvoří 1360 bateriových modulů a obsahuje 90 tun lithia. Má výkon deset megawattů a díky unikátní konstrukci bez vnitřní chodbičky má oproti standardním akumulátorům o 20 procent vyšší kapacitu. Systém pracuje ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra. Postavila ho společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO. Provozovatelem bude ČEZ Energo ze stejného holdingu. Na dodávce a zprovoznění bateriového systému se podílela společnost IBG Česko.

Baterie je součástí Energocentra ve Vítkovicích v areálu Energetických služeb. Primární funkce je ovlivňování frekvence v energetické síti. To to znamená, když je vysoká spotřeba elektrické energie, tak ta baterie umí dodat elektřinu do sítě a stabilizovat tak nárůst frekvence. V opačném případě, kdy jsou velké dodávky z fotovoltaických elektráren, tak baterie umí tu energii zase akumulovat,“ řekl generální ředitel ČEZ Energo Martin Václavek.

Lídři vládní stran si prý Rakušanův výrok o ČEZ vyříkali

Baterie se dobíjí z plynových kogeneračních jednotek. „Když se vyrábí teplo, tak se samozřejmě vyrábí elektrická energie a tím se dobíjí ta baterie. Ale umí i energii naakumulovat v noci, kdy jsou nízké ceny, někdy i záporné, nebo v případě slunečních dní, kdy je přebytek výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Baterie to umí naakumulovat a potom pouštět do sítě, samozřejmě za příznivější ceny, v průběhu dne, kdy ten výkon je významně vyšší,“ řekl Václavek.

Generální ředitel IBG Česko Aleš Zázvorka řekl, že baterie je unikátní hlavně svým řešením. „Kontejnery jsou osazeny zvenku, tím pádem tam nejsou žádné uličky. Aby se ta varianta mohla použít, tak je tam i speciální kapalinové chlazení. Díky tomu se podařilo vtěsnat do kontejnerů zhruba o 20 procent kapacity víc,“ řekl Zázvorka.

Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák řekl, že největší baterie České republiky ve Vítkovicích je jen začátkem, další systémy nyní ČEZ připravuje. „Cílem Skupiny ČEZ je do roku 2030 postavit 6000 megawattů v obnovitelných zdrojích a také 300 megawattů v akumulaci,“ řekl Čermák.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa