Doba čtení:2 m, 12 s
Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že by za svůj výrok měl Rakušan nést určité důsledky. Foto: TOP 09

Lídři vládních stran si podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) na koaličním jednání vyříkali výroky vicepremiéra Víta Rakušana o společnosti ČEZ. Premiér Petr Fiala (ODS) prostřednictvím tiskového odboru úřadu vlády ČTK sdělil, že interní jednání nekomentuje.

K Rakušanovi se Fiala výslovně nevyjádřil ani po zasedání kabinetu, konstatoval však, že situace ve vládě je mnohem konsolidovanější a konsenzuálnější, než to může vypadat. Rakušan po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že se koaličním partnerům za výrok omluvil, chápe, že na něj mohli reagovat ostřejšími slovy.

Rakušanovo vyjádření dříve kritizovala řada opozičních i koaličních politiků včetně Fialy, ostře se k němu postavila například šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Politici hodnotí atmosféru v koalici jako dobrou, podle vicepremiéra Vlastimila Válka (TOP 09) nijak nepřipomíná otevřenou nenávist z předchozí koalice ANO a ČSSD.

Rakušan v pondělí při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. Později na síti X napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že „žádné takové kroky neprobíhají“.

Rakušanův výrok o ČEZ premiéra překvapil

Fiala v úterý uvedl, že ho výrok překvapil, Rakušan si podle něj neuvědomil, jakou má zodpovědnost u firmy obchodované na burze. Fiala apeloval na dodržování dohod. „Bylo by dobré, abychom se takto ve vládě nepřekvapovali a všichni více dbali na společný konsenzus,“ sdělil. Pekarová Adamová České televizi před jednáním koalice řekla, že by za to měl Rakušan nést určité důsledky. „Není možné přejít, že se jen tak uřekl a nic se neděje,“ uvedla.

Rakušan uvedl, že se kolegům za výrok omluvil na úterním setkání koaličních partnerů (K5). „Vysvětlil jsem jim kontext, v jakém byl pronesen,“ řekl s tím, že výrok už v pondělí večer uvedl na pravou míru na síti X. „Chápu, že na takový výrok koaliční partneři mohli reagovat třeba ostřejšími slovy,“ dodal.

Cena akcií ČEZ, z nichž zhruba 70 procent drží stát, se v předchozích dnech držela bez větších změn kolem 880 korun. Po Rakušanově výroku z pondělního večera v úterý akcie firmy nejprve zdražily z pondělních 876 korun až na 904,50 koruny, odpoledne zase postupně zlevnily na 880 korun.

Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ.