Doba čtení:2 m, 40 s
Premiér Petr Fiala uvedl, že Rakušan si neuvědomil, jakou má zodpovědnost u firmy obchodované na burze. Foto: FB Petr Fiala

Výrok vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) o chystaném výkupu menšinových podílů v energetické společnosti ČEZ premiéra Petra Fialu (ODS) překvapil. Fiala uvedl na síti X, že Rakušan si neuvědomil, jakou má zodpovědnost u firmy obchodované na burze.

Cena akcií ČEZ, z nichž zhruba 70 procent drží stát, se v předchozích dnech držela bez větších změn kolem 880 korun. Po Rakušanově výroku z pondělního večera včera akcie firmy nejprve zdražily z pondělních 876 korun až na 904,50 koruny, ale odpoledne zase postupně zlevnily na 880 korun.

Rakušan v pondělí při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. „Prohlášení kolegy Rakušana o údajně připravovaném výkupu minorit ČEZ mě překvapilo,“ sdělil premiér. „Zjevně si v zápalu diskuse neuvědomil, jak velkou zodpovědnost na sebe bere. Zejména pak v souvislosti se společností, jež je veřejně obchodována na burze,“ doplnil. Cena akcií ČEZ během včerejšího obchodování kolísala až skoro o tři desítky korun. Přitom ve čtvrtek, pátek a pondělí bylo zdražení, či zlevnění akcií firmy vždy nejvýše v jednotkách korun.

Rakušan na síti X později k údajným plánům odkupu podílů v ČEZ napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že „žádné takové kroky neprobíhají“. Omluvil se a tvrdil, že nesprávnou informaci uvedl v zápalu debaty. „Jsem rád, že svoje slova vysvětlil,“ reagoval na to Fiala.

Zvláštní zmatky kolem zestátnění ČEZ

Premiér apeloval na dodržování dohod. „Bylo by dobré, abychom se takto ve vládě nepřekvapovali a všichni více dbali na společný konsenzus,“ sdělil. „Obecně pak platí, že osobně preferuji volný trh a kapitalismus a případné státní zásahy musí mít jasnou ekonomickou logiku a musí být řádně připraveny a včas oznámeny,“ napsal na síti Fiala.

Rakušanovo vyjádření podle analytiků opět oživilo dohady o budoucnosti ČEZ. Podle analytika firmy XTB Jiřího Tylečka je na stole zejména varianta rozdělení společnosti na výrobní a nevýrobní část. „Včerejší únik informací by mohl následující proces přípravy této operace negativně ovlivnit,“ uvedl. V budoucnu se podle něj tyto výroky mohou stát municí v případných soudních sporech kolem zestátnění ČEZ.

Dopad výroků Rakušana na cenu akcií ČEZ byl ale podle Tylečka jen mírný. „Dle mého názoru to vypovídá o tom, že značná část trhu s tímto scénářem počítala,“ dodal. Podle analytika firmy Capitalinked Radima Dohnala se ukázalo, že politici nechápou význam burzy pro fungování otevřeného trhu.

Fiala loni v říjnu uvedl, že transformace ČEZ je nezbytná mimo jiné kvůli rozvoji jaderné energetiky. Vláda podle něj hledá vhodný model i čas, každopádně ale nechystá vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné. Otázku, zda na podzim 2025, kdy má končit mandát Fialovy vlády, bude výrobní část ČEZ pod stoprocentní kontrolou státu, nechal tehdy premiér bez odpovědi.

Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ.